Jak pielęgnować parkiet lakierowany, olejowany

Prowadzenie domu    
ocena

Mycie i czyszczenie podłóg w domu jest pracą, którą trzeba wykonywać regularnie. Jest to zajęcie konieczne nie tylko dlatego, żeby podłoga ładnie wyglądała. Równie ważne jest to, żeby nam długo służyła. Z tego powodu warto zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt (wiadro, porządny mop, ściereczki) oraz w specjalne środki do poszczególnych rodzajów podłóg. Podczas sprzątania nie należy zapominać o wymyciu wszystkich kątów, a także miejsc wzdłuż ścian, bowiem tam lubią się zbierać tłuszcz i kurz.

Jak pielęgnować parkiet lakierowany, olejowany

sxc.hu

Należy pamiętać, że kurz i brud z drewna olejowanego usuwa się za pomocą szczotki na kiju, a nie za pomocą mokrego mopa, ponieważ woda wsiąknie w drewno. Natomiast podłogi lakierowane można myć mopem, ale dobrze wyciśniętym z wody.

Parkiet wymaga nie tylko mycia, ale i polerowania. W tym celu warto zaopatrzyć się w specjalny wosk do drewna albo w pastę.

Jeżeli na podłodze drewnianej zostały ślady po butach, to najlepiej usunąć je szmatką zwilżoną czystym alkoholem.

Podłogi drewniane lakierowane są łatwe w pielęgnacji, o ile czyszczone są regularnie. Do ich czyszczenia nadaje się mop (wilgotny) albo szczotka z nałożoną na nią bawełnianą szmatką. Do mycia można użyć jedynie wody z amoniakiem. Nie trzeba ich dodatkowo spłukiwać czy polerować. Co jakiś czas należy jednak je polakierować. Dobrze położony lakier będzie odpowiednio chronił parkiet.

Jeśli jednak parkiet nie jest lakierowany, to wymaga on większego nakładu pracy. Takie podłogi wymagają regularnego i dokładnego pastowania. Jak więc należy dbać o taki parkiet?

Przed położeniem nowej warstwy pasty, należy najpierw usunąć starą. Najlepiej jest w tym celu użyć mieszaniny benzyny i terpentyny. Po nałożeniu tej mieszaniny na podłogę, należy natychmiast wycierać do sucha. Tak przygotowana podłoga jest gotowa na nałożenie nowej pasty.

Przy zwykłym sprzątaniu najwygodniej jest używać pasty w płynie. Jednak co jakiś czas należy poświęcić troszkę więcej uwagi i na podłogę nałożyć bezbarwną pastę, a po upływie około pół godziny wypolerować parkiet do połysku.

UWAGA!

Podłogi drewniane nie należą do najtańszych, warto więc zainwestować w dobrej jakości pasty do polerowania. Pasta służy do nabłyszczenia i ochrony drewna. Zakleja również wszystkie szczeliny, w których zbiera się brud. Odpowiednio zadbany parkiet będzie służył przez wiele lat i dodatkowo będzie robił wrażenie na gościach.

Czym pielęgnujecie parkiet w swoim domu? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 4 =