Jak posprzątać biblioteczkę?

Prowadzenie domu    
ocena

Biblioteczka z książkami nadaje uroku każdemu wnętrzu. O książki i biblioteczkę również należy dbać. Książki przyjmują na siebie codzienny kurz podobnie jak meble, blaty czy ściany. Blaty przecieramy każdego dnia, a o książkach niestety zapominamy.

Jak posprzątać biblioteczkę?

sxc.hu

Regały powinno się opróżniać całkowicie minimum raz w roku. Można przy okazji przejrzeć, jakie mamy książki i niektóre oddać bibliotece czy innym osobom. Mnie osobiście jednak jest trudno rozstać z którymkolwiek z moich egzemplarzy.

Każdą książkę po kolei trzeba odkurzyć. Do odkurzania najlepiej jest użyć miotełki z syntetycznym włosiem. Podczas czyszczenia trzeba trzymać książkę zamkniętą i uważać, aby kartki się nie podarły. Odkurzać najlepiej na balkonie albo chociaż przy otwartym oknie.

Półki należy umyć i wysuszyć. Książki można stawiać dopiero wtedy, kiedy będziemy mieć pewność, iż regały są suche na 100%. Dopiero wtedy możemy zacząć ustawianie książek. Półki można także przetrzeć ściereczką namoczoną w terpentynie. Dzięki temu usunie się resztki kurzu i zabezpieczy książki przed molami.

Jeśli regały na książki mają drzwi, to należy je co jakiś czas otwierać na oścież, najlepiej na cały dzień. Dzięki temu zapewnimy przepływ powietrza i nie będzie ani pleśni, ani wilgoci. Jeśli książki zawilgocą, to wtedy zaatakuje je pleśń. Pleśń z kolei spowoduje, że papier będzie gnił. Dlatego tak ważne jest, aby stawiać książki na suchych pólkach i zapewniać im dostęp powietrza.

Regały z oszklonymi drzwiami wyglądają pięknie i są dość drogie. Warto więc zadbać o to, aby się odpowiednio prezentowały. Nie uda się to, jeśli zapomnimy o umyciu szyb w drzwiach. Do mycia szyb wystarczą papierowe ręczniczki i płyn do mycia okien. Najlepiej to robić wtedy, kiedy wyjmiemy wszystkie książki. Jeśli jednak szyba została pobrudzona tylko z zewnątrz, np. widoczne są odciski palców dzieci, to nie trzeba opróżniać biblioteczki, ale należy uważać, aby nie zmoczyć książek.

UWAGA!

Podczas urządzania mieszkania pamiętajmy o tym, aby regały stały z dala od grzejników. Ciepło może uszkodzić zarówno książki, jak i same regały. Ciepło płynące z grzejników może spowodować, że okładki książek będą się rozklejały albo pękały, a całe książki będą się rozchodziły.

Jakie książki znajdują się w Waszej domowej biblioteczce? Które i za co cenicie najbardziej? Wypowiedzcie się w komentarzu.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 4 =