Jak pozbyć się much?

Prowadzenie domu    
ocena

Kiedy tylko zrobi się ciepło, to w domu pojawiają się muchy. Problem ten jest dobrze znany ludziom, którzy posiadają swoje domy na wsi. Muchy należą do rzędu muchówek, a w naszym klimacie żyje około 7 tysięcy gatunków muchówek. Wśród tych 7 tysięcy znajdzie się kilka, które są dla nas bardzo uciążliwe, a są to: mucha domowa, mucha plujka, mucha serowa, bolimuszka, mucha zielona.

Jak pozbyć się much?

sxc.hu

Najważniejsza w ochronie przed muchami jest profilaktyka, która polega przede wszystkim na utrzymywaniu czystości w pomieszczeniach mieszkalnych, gospodarczych i inwentarskich, a także na higienie osobistej. Należy często myć ręce, aby nie przenosić zarazków i ewentualnych larw owadów. Jedzenie należy zabezpieczać: chować do lodówki, zamykać w pojemnikach. Resztki jedzenia wyrzucać, okruchy sprzątać.

Wszędzie, czy to na wsi, czy w mieście, należy zwrócić szczególną uwagę na pojemniki na śmieci. Należy je opróżniać jak najczęściej i zawsze przykrywać. W blokach mieszkalnych, w których są zsypy na śmieci, należy uczulić administrację, aby zsypy były często porządkowane i czyszczone, bowiem stamtąd muchy przedostają się do mieszkań.

Warto też zainwestować w moskitiery na okna i drzwi. Moskitiery w oknach trzeba dobrze założyć, nie naciągać siatki zbyt mocno, ponieważ mogą się odkleić, a mucha znajdzie taką szparę od razu. Na drzwi można założyć specjalną kurtynę, która jest wykonana z pasków foliowych w kolorze białym i czarny zamocowanych na przemian (muchy nie lubią tego wzoru z bliżej nieokreślonego powodu).

- Aby odstraszyć muchy warto mieć na parapecie okna paproć. Muchy nie lubią jej zapachu. Odstraszająco na muchy działa też zapach: piołunu, papryki, świeżego czosnku, liści orzecha włoskiego i olejku lawendowego.

- Jeśli już muchy dostały się do środka, to można użyć popularnego muchozolu (należy pamiętać o porządnym wywietrzeniu mieszkania, wymieceniu martwych much i wytarciu wszystkich powierzchni), porozwieszać lepy na muchy, które bazują na feromonach albo w oknach porozwieszać przezroczyste lepy.

- Można też przygotować domowy środek na muchy: wymieszać  pół szklanki wody, pół szklanki mleka i 20 g formaliny, rozlać do spodków i postawić w takim miejscu, aby nie miały do niego dostępu ani dzieci, ani zwierzęta.

Jednak zawsze lepiej zapobiegać.

Czy znacie inne sposoby na walkę z muchami? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
2.25
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 5 =