Jak pozbyć się muszek owocówek?

Prowadzenie domu    
ocena

Muszki owocówki (drozofile, wywilżeńce) to małe szarożółte muszki z błyszczącymi czerwono-zielonymi oczami. Przyciąga je zapach fermentujących soków roślinnych, dlatego, że właśnie owoce stanowią środowisko odpowiednie do rozwoju larwy. Muszki więc po prostu składają jaja na leżących owocach. Wystarczy tylko, że owoce będą leżały na talerzu, resztki kompotu pozostaną w szklance, ktoś zje pół jabłka, a resztę zostawi – wystarczy dzień-dwa, aby te niechciane muszki pojawiły się w domu.

Jak pozbyć się muszek owocówek?

sxc.hu

Muszki owocówki spotyka się zarówno w domu, jak i w przechowalniach owoców czy sadach. Mogą wyrządzić naprawdę ogromne szkody.

Po pierwsze, należy myć kupione owoce. Larwy muszek mogą bowiem przeżyć także na transportowanych w różne strony świata owocach. Zresztą, ze względów zdrowotnych zawsze należy myć kupione warzywa i owoce, bowiem mogą się na nich znajdować jakieś larwy owadów.

- Jeśli muszki pojawiły się w domu tylko dlatego, że któryś z domowników zostawił nadgryzione jabłko albo sok czy kompot w szklance, to wystarczy to posprzątać. Wylać sok, szklankę umyć, ogryzek wyrzucić do kosza.

- Jak już wspominałam w innych artykułach, warto sobie wyrobić nawyk codziennego, wieczornego sprzątania. Nie należy też dopuścić do tego, że śmieci z kosza się wysypują, bo jeśli wśród tych śmieci znajdują się ogryzki czy skórki od owoców, to pojawią się tam i muszki owocówki.

W moim domu stawiam często owoce na półmisku, aby każdy, czy to domownik, czy gość, mógł się nimi poczęstować. Jeśli też tak robicie, to pamiętajcie o tym, aby każdego dnia sprawdzić, czy jakiś owoc nie jest lekko nadgnity. Jeśli jest, to należy go wyrzucić, bo też by przyciągał muszki owocówki.

- Jeśli ktoś robi w domu wina, to również może mieć problem z tymi muszkami. Źródła ulubionego zapachu muszek, czyli fermentującego wina, raczej się nie wyrzuci. W tym przypadku najlepiej po prostu powiesić zwykły lep na muchy w pobliżu wylotu z rurki fermentacyjnej.

I przypominam raz jeszcze o myciu zakupionych owoców.

UWAGA!

Muszki te rozwijają się bardzo szybko. Zapłodnione samice składają od 400 do 800 jaj, po około 60 dziennie. Jeśli warunki są sprzyjające, to rozwój jaj trwa tylko 10 dni. Po upływie jednej doby z jaj wychodzą białe larwy, które następnie przechodzą dwa linienia. Po kolejnych 5 dniach przeczwarzają się, a po następnych 4 dniach z kokona poczwarki wyłania się dorosły owad. Owad ten już po upływie 12 godzin gotowy jest do rozrodu. Dorosłe owady żyją około miesiąca. Można wiec zauważyć, jak szybko się one rozmnażają i w jak ogromnych ilościach. Dlatego tez warto wiedzieć, co robić, aby muszek nie było.

Czy znacie inny sposób na pozbycie się muszek owocówek? Opiszcie nam go w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 3 =