Muszki owocówki spotyka się zarówno w domu, jak i w przechowalniach owoców czy sadach. Mogą wyrządzić naprawdę ogromne szkody.

Po pierwsze, należy myć kupione owoce. Larwy muszek mogą bowiem przeżyć także na transportowanych w różne strony świata owocach. Zresztą, ze względów zdrowotnych zawsze należy myć kupione warzywa i owoce, bowiem mogą się na nich znajdować jakieś larwy owadów.

– Jeśli muszki pojawiły się w domu tylko dlatego, że któryś z domowników zostawił nadgryzione jabłko albo sok czy kompot w szklance, to wystarczy to posprzątać. Wylać sok, szklankę umyć, ogryzek wyrzucić do kosza.

– Jak już wspominałam w innych artykułach, warto sobie wyrobić nawyk codziennego, wieczornego sprzątania. Nie należy też dopuścić do tego, że śmieci z kosza się wysypują, bo jeśli wśród tych śmieci znajdują się ogryzki czy skórki od owoców, to pojawią się tam i muszki owocówki.

W moim domu stawiam często owoce na półmisku, aby każdy, czy to domownik, czy gość, mógł się nimi poczęstować. Jeśli też tak robicie, to pamiętajcie o tym, aby każdego dnia sprawdzić, czy jakiś owoc nie jest lekko nadgnity. Jeśli jest, to należy go wyrzucić, bo też by przyciągał muszki owocówki.

– Jeśli ktoś robi w domu wina, to również może mieć problem z tymi muszkami. Źródła ulubionego zapachu muszek, czyli fermentującego wina, raczej się nie wyrzuci. W tym przypadku najlepiej po prostu powiesić zwykły lep na muchy w pobliżu wylotu z rurki fermentacyjnej.

I przypominam raz jeszcze o myciu zakupionych owoców.

Uwaga!

Muszki te rozwijają się bardzo szybko. Zapłodnione samice składają od 400 do 800 jaj, po około 60 dziennie. Jeśli warunki są sprzyjające, to rozwój jaj trwa tylko 10 dni. Po upływie jednej doby z jaj wychodzą białe larwy, które następnie przechodzą dwa linienia. Po kolejnych 5 dniach przeczwarzają się, a po następnych 4 dniach z kokona poczwarki wyłania się dorosły owad. Owad ten już po upływie 12 godzin gotowy jest do rozrodu. Dorosłe owady żyją około miesiąca. Można wiec zauważyć, jak szybko się one rozmnażają i w jak ogromnych ilościach. Dlatego tez warto wiedzieć, co robić, aby muszek nie było.

Czy znacie inny sposób na pozbycie się muszek owocówek? Opiszcie nam go w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak przechowywać żywność w lodówce?
Następny artykułZatorowość płucna – definicja, przyczyny

Sabina Sosnowska – urodzona pedantka, fanka ładu i porządku. Pracowała jako asystentka w firmie kosmetycznej i asystent kierownictwa w firmie ogrodniczej. Studiuje zarządzanie. Kocha wieś i zdrowy tryb życia. W serwisie Spec.pl podpowiada jak prowadzić dom i propaguje wizerunek „nowoczesnej pani domu”, czyli house manager.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Sprzątam od dziecka. Choć to ciężka praca, nie uważam jej za przykry obowiązek,  wręcz przeciwnie, uwielbiam cały proces doprowadzania domu do porządku. Wiele osób śmieje się, że mam swoje ulubione sposoby składania ręczników, pościeli czy ubrań, a ja jestem z tego dumna. Czasami wyjmuję wszystko z szafy i układam od nowa tylko po to, aby z przyjemnością spoglądać na efekt.

Lubię gotować, a przede wszystkim jeść. Mieszkam na wsi, gdzie mam swój warzywnik, ogród, oczko ze złotymi rybkami oraz sad. Dzięki temu mogę przygotowywać różne pyszności (kompoty, przetwory i musy) i dzielić się nimi z najbliższymi.

Mogłoby się wydawać, że jestem nudną „kurą domową”. Nic z tych rzeczy. Prowadzę dość ciekawe i różnorodne życie. Studiuję, pracuję, bawię się. Współpracuję ze studencką gazetą, działam w kole naukowym, a nawet piszę książkę, bo obiecałam to mojej przyjaciółce. Moich przyjaciół uwielbiam i skoczyłabym za nimi w ogień.

Wśród moich koleżanek lansuję modę na bycie nowoczesną panią domu. Nowoczesną, czyli taką, która ma swoje sprawy (pracę, studia, itp.), która jest zorganizowana i zadbana, która rozdziela obowiązki, a nie próbuje być „siłaczką”, która po prostu z radością podchodzi do domowych spraw. I dba o to, aby mieć czas również dla siebie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here