Jak pozbyć się plam z atramentu?

Prowadzenie domu    
ocena

Plamy z atramentu nie zdarzają się bardzo często, chyba że mamy dzieci w wieku szkolnym, które lubią pisać piórem wiecznym (co, nota bene, jest dobre dla wypracowania ładnego charakteru pisma). W tym wypadku warto znać sposoby na ich usunięcie.

Jak pozbyć się plam z atramentu?

sxc.hu

Jeśli mamy możliwość, aby od razu przystąpić do usuwania plamy, taką mokrą plamę należy wypłukać w zimnej wodzie, potem wetrzeć w nią płynny detergent i raz jeszcze wypłukać. Jeżeli plama powstała na białej bawełnie, to należy ją posypać solą, potrzeć przekrojoną na pół cytryną, a następnie spłukać i normalnie wyprać.

Plamę na kolorowej bawełnie usuwamy sokiem z cytryny lub zmywaczem do paznokci. Zawsze jednak pod plamę podkładamy jakąś starą bawełnianą szmatkę, a podczas trwania zabiegu przesuwamy ją tak, aby pod plamą zawsze była sucha.

Jeżeli taka plama powstała na kolorowym ubraniu, to należy namoczyć plamę w lekko podgrzanym mleku, a potem spłukać i wyprać.

Czasami plamy powstają na materiałach, które nie nadają się raczej do prania. Z takimi plamami można walczyć w taki oto sposób: do plamy delikatnie przykłada się ściereczkę zwilżoną denaturatem. Potrzeba tu trochę cierpliwości i precyzyjności, ale warto.

Jak już wyżej wspomniałam – na plamy z atramentu skutecznie działa cytryna. Wywabia ona takie plamy m.in. z wyrobów skórzanych, dłoni, ubrań, a nawet z podłogi i drewnianych mebli. Najlepiej jest pocierać plamy ściereczką zwilżoną w soku z cytryny tak długo, aż plamy zejdą. Jeżeli takiemu zabiegowi poddaliśmy drewniane meble, to trzeba je potem jeszcze przemyć wodą z mydłem i osuszyć.

Plamy z atramentu powstałe na skórze dłoni możemy usunąć poprzez przecieranie tego miejsca sokiem z surowego pomidora. Można także przecierać skórę pumeksem, ale należy to robić bardzo delikatnie.

Plamy, które powstały na białej tkaninie, trzeba przemywać 5%-roztworem amoniaku, a potem spłukać i wyprać.

Takie plamy powstają nie tylko na ubraniach, ale także i na dywanach. Świeże plamy z atramentu, które powstały na dywanie ze sztucznej tkaniny, usuwamy za pomocą soli. Wpierw zbieramy nadmiar atramentu watą bądź bibułą. Potem plamę posypujemy solą, a  po około pół godzinie odkurzamy dywan. Jeżeli jednak dywan jest z wełny, to plamę czyścimy wacikiem nasączonym w occie spirytusowym, potem pod plamę wkładamy jakąś szmatkę i przelewamy przez dywan gorące mleko. Ostatnim etapem tego zabiegu jest przecieranie dywany spirytusem.

Natomiast plamy z mebli usuwamy sokiem z rabarbaru.

Jak sobie radzicie z plamami po atramencie? Znacie jeszcze jakieś inne sposoby niż te wymienione w artykule? Zachęcam do wypowiadania się w komentarzach.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 2 =