Prowadzenie domu Jak pozbyć się plam z trawy?

Jak pozbyć się plam z trawy?

-

Na szczęście, taka sielska niedziela nie musi się zakończyć naszą skwaszoną miną, ani złym humorem z powodu zniszczonych ubrań. Wystarczy, że zapoznamy się z kilkoma zasadami dotyczącymi usuwania plam z trawy. I choć jest to trudne zadanie, to jednak możliwe.

Podstawową zasadą jest ta, iż nigdy nie używamy gorącej wody! To warto zapamiętać, ponieważ gorąca woda utrwala plamy z trawy i później właściwie już nic nie możemy zrobić z tym fantem.

Jednym ze sposobów usunięcia takich plam jest przemywanie kwaskiem cytrynowym. Wiele kobiet ze starszego pokolenia właśnie tak sobie radzi, nawet ze starymi plamami.

Prostym sposobem jest zapieranie plam z trawy zwykłym płynem do mycia naczyń, a potem wstawienie ubrania do prania. Ta metoda jest o tyle praktyczna i dobra, gdyż płyn do mycia naczyń zawsze znajduje się w domu.

Na plamy z trawy bardzo dobrym wywabiaczem jest alkohol, najlepiej 70-procentowy. Należy wpierw zwilżyć poplamione miejsce alkoholem, a po dłuższej chwili spłukać wodą. Koniecznie zimną wodą. Jeżeli jednak zdarzy nam się poplamić jakieś wełniane ubranie, to wtedy użyjmy ciepłego alkoholu. Zwiększy to prawdopodobieństwo usunięcia plamy z tej delikatnej tkaniny.

Innym, równie dobrym pomysłem jest przecieranie zabrudzonej tkaniny jakąś szmatką nasączoną wodą utlenioną. Można także dodać trochę amoniaku. Woda utleniona także zawsze znajduje się w domu, a bynajmniej powinna. Pamiętajcie!

Natomiast moja mama zdradziła mi swój patent. Otóż radziła sobie w ten sposób: poplamione ubranie nacierała zsiadłym mlekiem, zostawiała na noc, a następnego dnia prała. Z racji tego, iż ulubionym zajęciem jej wszystkich dzieci była gra w piłkę, domyślam się, iż na zsiadłe mleko nie może już nawet patrzeć?

Jeżeli jednak wyżej wymienione sposoby usuwania plam nie zadziałają, pozostaje nam wyczyszczenie zabrudzonej tkaniny amoniakiem bądź alkoholem z dodatkiem wody z solą. Teraz plamy powinny zniknąć na dobre…

Można również zastosować różnego rodzaju odplamiacze bądź specjalne mydła do usuwania plam. Na rynku znajduje się wiele takich środków. Ja osobiście wolę domowe sposoby. Są one przyjazne dla środowiska, a przede wszystkim są tańsze.

Jakie są Wasze metody na usunięcie plam z trawy? Dajcie znać w komentarzu.

Sabina Sosnowska

Sabina Sosnowska – urodzona pedantka, fanka ładu i porządku. Pracowała jako asystentka w firmie kosmetycznej i asystent kierownictwa w firmie ogrodniczej. Studiuje zarządzanie. Kocha wieś i zdrowy tryb życia. W serwisie Spec.pl podpowiada jak prowadzić dom i propaguje wizerunek „nowoczesnej pani domu”, czyli house manager.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Sprzątam od dziecka. Choć to ciężka praca, nie uważam jej za przykry obowiązek,  wręcz przeciwnie, uwielbiam cały proces doprowadzania domu do porządku. Wiele osób śmieje się, że mam swoje ulubione sposoby składania ręczników, pościeli czy ubrań, a ja jestem z tego dumna. Czasami wyjmuję wszystko z szafy i układam od nowa tylko po to, aby z przyjemnością spoglądać na efekt.

Lubię gotować, a przede wszystkim jeść. Mieszkam na wsi, gdzie mam swój warzywnik, ogród, oczko ze złotymi rybkami oraz sad. Dzięki temu mogę przygotowywać różne pyszności (kompoty, przetwory i musy) i dzielić się nimi z najbliższymi.

Mogłoby się wydawać, że jestem nudną „kurą domową”. Nic z tych rzeczy. Prowadzę dość ciekawe i różnorodne życie. Studiuję, pracuję, bawię się. Współpracuję ze studencką gazetą, działam w kole naukowym, a nawet piszę książkę, bo obiecałam to mojej przyjaciółce. Moich przyjaciół uwielbiam i skoczyłabym za nimi w ogień.

Wśród moich koleżanek lansuję modę na bycie nowoczesną panią domu. Nowoczesną, czyli taką, która ma swoje sprawy (pracę, studia, itp.), która jest zorganizowana i zadbana, która rozdziela obowiązki, a nie próbuje być „siłaczką”, która po prostu z radością podchodzi do domowych spraw. I dba o to, aby mieć czas również dla siebie.

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak zrobić własną torbę na zakupy?

Jeśli dotychczas przynosiłaś do domu stosy plastikowych reklamówek - najwyższy czas zmienić przyzwyczajenia. Korzystniejsze dla środowiska jest chodzenie na zakupy z własną torbą. Wyprodukowanie jednorazowej reklamówki zajmuje około sekundy, używamy jej średnio dwadzieścia minut, a rozkłada się nawet 450 lat!

Zasady przyznawania zasiłku rodzinnego

Zasiłek rodzinny należy do katalogu , których celem jest wsparcie rodzin z dziećmi, jego otrzymanie zależne jest od osiąganych dochodów. Podobnie jak świadczenia opiekuńcze i becikowe kwestie związane z zasiłkiem rodzinnym uregulowane zostały w ustawie o świadczeniach rodzinnych.

Zobacz też

Upadłość firmy jednoosobowej – konsekwencje

Z procesem upadłości kojarzona jest zazwyczaj upadłość dużych przedsiębiorstw, a zwłaszcza dużych spółek kapitałowych, którą poprzedzają artykuły w prasie, dotyczące nagłego załamania kondycji majątkowo-finansowej firmy i koniecznością zwolnień pracowników ze względu na ryzyko bankructwa. Jednakże upadłość może być ogłoszona także przez osoby fizyczne.

Aranżacja salonu: gdzie najlepiej ustawić telewizor?

Urządzając salon i wybierając do niego meble, często myślimy także o telewizorze. Nie da się ukryć, że ten sprzęt...

Co zrobić, gdy uszkodzi się matryca do laptopa?

Laptop to dla wielu z nas sprzęt codziennie wykorzystywany do pracy. Dlatego nie powinno być zaskoczenia, że wiele osób...

Może Cię zainteresuje: