Jak prać jedwab?

Prowadzenie domu    
ocena

Ubrania z jedwabiu wyglądają pięknie, ale jedynie wtedy, kiedy się o nie odpowiednio dba. Jedwab jest bardzo wrażliwym materiałem. Na jedwab źle oddziałuje temperatura wyższa niż 30 st. Celsjusza, różnica temperatur w praniu i płukaniu oraz tarcie i wyżymanie. Trzeba więc się tego ustrzegać, bowiem nieumiejętne pranie, płukanie i suszenie jedwabiu może spowodować nawet całkowite ich zniszczenie.

Jak prać jedwab?

sxc.hu

Jak więc należy prać jedwab? Jedwabiu nie należy namaczać przed praniem. Należy go prać bardzo delikatnie w wodzie o temperaturze 25-30 stopni Celsjusza, z dodatkiem delikatnych detergentów w postaci płynnej lub z dodatkiem płatków mydlanych. Pranie jedwabiu polega na gnieceniu tkaniny w danym roztworze. Jeżeli ubranie jest jakoś szczególnie mocno zabrudzone, to trzeba je prać dwukrotnie.

Po praniu jedwab należy kilka razy wypłukać w dużej ilości wody. Woda powinna mieć tę samą temperaturę jak woda do prania. Do ostatniego płukania kolorowego jedwabiu można dodać kilka łyżek octu (5 łyżek na 1 litr wody). Dzięki temu tkanina nabierze miękkości, połysku, a kolor się ożywi.

- Biały jedwab, który ma tendencje do żółknięcia, należy przed praniem zanurzyć na godzinę w surowym mleku.

- Jedwabne apaszki należy prać oddzielnie, żeby nie zabarwiły się nawzajem. Prać w letniej wodzie z dodatkiem płatków mydlanych. Do ostatniego płukania dodać 3 kawałki cukru.

- Po wypłukaniu ubranie należy delikatnie wycisnąć, a nadmiar wody usunąć poprzez zawinięcie w gruby ręcznik frotte.

- Ubranie z jedwabiu należy suszyć rozwieszając je na wieszaku. Jeszcze troszkę wilgotne ubranie należy wyprasować na lewej stronie żelazkiem o temperaturze około 120 stopni Celsjusza. Jedwabiu nie wolno wystawiać na działanie słońca.

UWAGA!

Jeżeli na metce napisane jest, że nie wolno prać w wodzie, to rzecz tę należy zanieść do pralni chemicznej. Gdyby taka sukienka czy bluzka została jednak wyprana w wodzie, to mogłaby stracić kolor i fason.

W czym Wy pierzecie jedwab? Dajcie znać w komentarzu!

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 5 =

Ja tam prałam akurat szaliki w pralce, ale ja mam akurat pralkę z directsprayem, więc mogę sobie pozwolić na pranie i w niskiej temperaturze.

~ Farelka / 2015-10-11 15:36:41
oceń komentarz: (0) (0)