Jak prać wełnę?

Prowadzenie domu    
ocena

Wełna jest naturalnym materiałem, który wytwarza się z futra zwierząt (owiec, kóz, królików, lam). Wełna posiada wiele zalet: jest ładnie poskręcana, ma świetne właściwości termoizolacyjne, łatwo się przędzie, jest bardzo elastyczna i rozciągliwa. Jest też bardzo chłonna, może wchłonąć dużą ilość wilgoci nie dając wrażenia przemoknięcia. I co najważniejsze: wełna bardzo ładnie wygląda.

Jak prać wełnę?

sxc.hu

Wełna potrzebuje szczególnej pielęgnacji. Tu także trzeba przeczytać informacje na wszywce, bowiem niektóre rzeczy z wełny można prać, a inne nie. Napis na wszywce „wełna do prania w pralce” oznacza, iż to konkretne ubranie można prać mechanicznie.

Jeżeli rzeczy wełnianej nie można prać mechanicznie, to pozostaje nam pranie ręczne. Do wody należy wlać płyn do prania albo płatki mydlane. Woda nie może być gorąca, ponieważ wełna może się sfilcować. Nie można namaczać ubrań z wełny przed praniem. Pranie ręczne wełny polega na jej intensywnym ugniataniu. Potem należy wypłukać ubranie w letniej wodzie. Następnie należy zawinąć w ręcznik, który wchłonie nadmiar wody. Ubrania wełniane trzeba suszyć w pozycji poziomej, w innym wypadku by się rozciągnęły.

Jeśli daną rzecz można wyprać, to należy ustawić program w pralce na cykl dla tkanin wełnianych albo na cykl delikatnego prania ręcznego. Do prania używać specjalnych płynów przeznaczonych do wełny. Po wyjęciu z pralki ubranie należy osuszać za pomocą ręcznika frotte, nie wolno wyżymać ani skręcać czy gnieść. Suszyć w pozycji poziomej.

Jak już wspominałam, wełniane ubranie może się sfilcować. A z jakiego powodu? Do sfilcowania materiału dochodzi pod wpływem zbyt wysokiej temperatury lub użycia niewłaściwych środków piorących.

Bardzo ważne jest odpowiednie suszenie. Jak już napisałam wyżej, suszyć należy jedynie w pozycji poziomej. Ubranie należy ułożyć we właściwym kształcie. Najlepiej, jeśli wełna schnie z dala od bezpośrednich promieni słonecznych oraz bezpośredniego źródła wysokiej temperatury. Tkanin wełnianych nie można suszyć w suszarce, bowiem pod wpływem wysokiej temperatury, ciśnienia, drgań i wirowania, włókna wełny się skurczą.

Wystarczy więc tak niewiele, aby przez długi czas cieszyć się swoim ulubionym swetrem. A w zimne, jesienne dni i wieczory taki wełniany sweter jest w sam raz.

W czym Wy pierzecie wełnę? Dajcie znać w komentarzu!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 2 =

Ja akurat teraz mam pralkę z ultracarem, ale wcześniej to w ręku. Za dużo swetrów straciłam na starych pralkach.

~ havirka / 2015-10-10 01:08:56
oceń komentarz: (0) (0)