Jak przechowywać miód?

Prowadzenie domu    
ocena

Miód jest nie tylko smaczny, ale posiada również duże wartości odżywcze. Jeśli ktoś lubi słodką herbatę, to warto zamienić cukier na miód. Miód jest polecany szczególnie w żywieniu dzieci.

Jak przechowywać miód?

sxc.hu

Wyróżnia się kilka rodzajów miodu:

- Nektarowy (wytwarzany jest z nektaru różnych gatunków roślin, dzieli się na miód odmianowy i wielokwiatowy).

- Spadziowy (powstaje ze spadzi drzew iglastych lub liściastych).

- Mieszany (zawiera jednocześnie nektar i spadź).

Miód, aby zachował swoje wartości odżywcze, musi być przechowywany w specjalnych warunkach. Najlepsze miejsce dla miodu to pomieszczenie suche, chłodne i przewiewne, chroniące przed słońcem, o temperaturze od 8°C do 10°C. Miód nie może być wystawiony na działanie promieni słonecznych, ponieważ te powodują rozkład zawartych w tym miodzie enzymów. W miejscach silnie nasłonecznionych miód traci inhibinę – cenna substancje bakteriobójczą.

Najlepsza wilgotność powietrza dla miodu to 60%-80%. Jeśli miód jest długo przechowywany, to traci aromat, ale nie traci swoich właściwości leczniczych i odżywczych.

W jakich naczyniach najlepiej przechowywać miód? Otóż świetnie się do tego nadają naczynia szklane, ceramiczne, emaliowane, ocynkowane i aluminiowe. Nie wolno natomiast przechowywać miodu w naczyniach z cynku, żelaza czy jakichkolwiek plastikowych materiałów.

Miód można zamrażać. W temperaturze -18°C gęstnieje, jednak kiedy uzyska temperaturę pokojową powrócić do stanu płynnego i w takim stanie utrzyma się przez dłuższy czas.

UWAGA!

- Miód przechowywany przez dłuższy czas ciemnieje.
- Naczynia szklane, napełnione miodem, nie pękają w zamrażalce.
- Jeżeli miód nam stężał, to można go przywrócić do stanu płynnego poprzez zanurzenie słoiki z miodem w naczyniu z gorącą wodą.
- Do przechowywania używać szczelnych pojemników, w przeciwnym wypadku miód będzie pochłaniał zapachy innych produktów.

Jak Wy przechowujecie miód? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
4.67
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 4 =