Temperatura wewnątrz lodówki różni się w zależności od tego, w którym miejscu ją mierzymy. Właściwa temperatura lodówki wynosi 5°C. Dzięki tym różnicom temperatury, w lodówce można przechowywać różne produkty, ponieważ dla każdego z nich istnieje odpowiednia temperatura.

W lodówce najbardziej zimnym miejscem jest dolna półka, znajdująca się tuż nad pojemnikami do warzyw. Temperatura na tej półce wynosi 2°C. Na tej półce kładzie się świeże mięso i ryby. Dzięki temu, nawet jeśli coś skapnie z talerza z mięsem, to nie pobrudzi się cała lodówka.

Szuflady, o których była mowa powyżej, przeznaczone są do przechowywania warzyw i owoców, które w niższych temperaturach mogłyby być uszkodzone. Niższych, to znaczy mniejszych niż 10°C, bowiem taka temperatura panuje w szufladach.

Środkowa półka, mająca około 4-5°C, a także górna półka, mająca 8°C, przeznaczone są do produktów takich jak: produkty mleczne, jaja, wędliny, ciastka, a także wszelkie produkty, które są oznakowane zwrotem „po otworzeniu przechowuj w lodówce”.

Na drzwiach lodówki panuje temperatura od 10°C do 15°C. Z racji tego, że panująca tu temperatura jest wyższa niż w innych rejonach lodówki, to drzwi lodówki przeznaczone są dla produktów, które dotyczą tylko lekkiego schłodzenia. Tak wiec na drzwiach jest miejsce dla różnych napojów, musztardy czy masła.

– Należy pamiętać o tym, że pomiędzy produktami powinno być trochę luźnego miejsca. Nie można więc maksymalnie zapychać lodówki. Lodówka, w której nie ma dobrej cyrkulacji powietrza, jest przeciążona, co z kolei zaburza osiągnięcie właściwej temperatury.

– Lodówkę należy też regularnie rozmrażać, bowiem jeśli pojawi się szron, to lodówka także nie pracuje efektywnie.

– Podczas lata pokrętło od temperatury powinno być ustawione na silniejsze działanie niż podczas zimy.

– Zawsze należy zamykać drzwi lodówki.

– Przed umieszczeniem produktów żywnościowych w lodówce należy je albo włożyć do specjalnych pojemników na żywność, albo szczelnie owinąć folią spożywczą.

Uwaga!

Nie można wkładać do lodówki jeszcze ciepłego jedzenia, należy je wpierw schłodzić w temperaturze pokojowej.

Jakie są Wasze sposoby na przechowywanie żywności w lodówce? Dajcie znać w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak założyć serwer do gry przy pomocy Kaillery?
Następny artykułJak pozbyć się muszek owocówek?

Sabina Sosnowska – urodzona pedantka, fanka ładu i porządku. Pracowała jako asystentka w firmie kosmetycznej i asystent kierownictwa w firmie ogrodniczej. Studiuje zarządzanie. Kocha wieś i zdrowy tryb życia. W serwisie Spec.pl podpowiada jak prowadzić dom i propaguje wizerunek „nowoczesnej pani domu”, czyli house manager.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Sprzątam od dziecka. Choć to ciężka praca, nie uważam jej za przykry obowiązek,  wręcz przeciwnie, uwielbiam cały proces doprowadzania domu do porządku. Wiele osób śmieje się, że mam swoje ulubione sposoby składania ręczników, pościeli czy ubrań, a ja jestem z tego dumna. Czasami wyjmuję wszystko z szafy i układam od nowa tylko po to, aby z przyjemnością spoglądać na efekt.

Lubię gotować, a przede wszystkim jeść. Mieszkam na wsi, gdzie mam swój warzywnik, ogród, oczko ze złotymi rybkami oraz sad. Dzięki temu mogę przygotowywać różne pyszności (kompoty, przetwory i musy) i dzielić się nimi z najbliższymi.

Mogłoby się wydawać, że jestem nudną „kurą domową”. Nic z tych rzeczy. Prowadzę dość ciekawe i różnorodne życie. Studiuję, pracuję, bawię się. Współpracuję ze studencką gazetą, działam w kole naukowym, a nawet piszę książkę, bo obiecałam to mojej przyjaciółce. Moich przyjaciół uwielbiam i skoczyłabym za nimi w ogień.

Wśród moich koleżanek lansuję modę na bycie nowoczesną panią domu. Nowoczesną, czyli taką, która ma swoje sprawy (pracę, studia, itp.), która jest zorganizowana i zadbana, która rozdziela obowiązki, a nie próbuje być „siłaczką”, która po prostu z radością podchodzi do domowych spraw. I dba o to, aby mieć czas również dla siebie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here