Jak segregować śmieci?

Prowadzenie domu    
ocena

Środowisko naturalne jest zanieczyszczone. Przywódcy państwowi na międzynarodowych spotkaniach obiecują zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery czy zamknięcie elektrowni atomowych. Jednak w myśl hasła „myśl globalnie – działaj lokalnie” możemy sami walczyć z zanieczyszczeniem.

Jak segregować śmieci?

sxc.hu

Aby to zrobić wystarczy wyrobić w sobie nawyk prowadzenia w domu segregacji śmieci, które powinny być wrzucane do odpowiednich pojemników. Każdy z nas może w domu wydzielić miejsca, w których będzie składał odpadki. Konieczna jest nam tylko wiedza o tym, co można segregować.

1. Śmieci podlegające recyklingowi:
- papier – zadrukowane z jednej strony kartki możesz wykorzystać ponownie,
przeczytane gazety możesz oddać do biblioteki lub zostawić w poczekalni u fryzjera;
- plastik – plastikowe butelki należy zostawić odkręcone, torebki z marketów można wykorzystać do przechowywania innych rzeczy;
- szkło;
- metal i aluminium.

2. Śmieci biodegradowalne jak resztki jedzenia (z wyjątkiem mięsa), skórki warzyw i owoców, skorupki po jajkach, torebki po herbacie – wszystko to można przerobić na kompost. Wystarczy ustawić w ogrodzie pojemnik (średniej wielkości), do którego cała rodzina będzie wrzucać kuchenne odpadki. Jeśli nie posiadasz ogrodu możesz znaleźć kogoś, kto potrzebuje naturalnego kompostu do roślin.

3. Baterie – to groźne źródło toksyn. Nie należy ich wyrzucać do kubła, ale zanosić do specjalnie wyznaczonych miejsc (są takie w wielu marketach).

4. Zużyty sprzęt jak lodówki, pralki można oddać specjalnym firmom, które trudnią się skupywaniem takich rzeczy oraz ich utylizacją.

UWAGA!

Problem zaczyna się już w sklepie. Dlatego warto wybierać produkty, których opakowania można poddać recyklingowi. Ponadto, na zakupy zawsze chodźmy z własną torbą, ponieważ reklamówki foliowe nie ulegają rozkładowi. Mimo iż są to niewielkie wyrzeczenia, to ratują naszą planetę.

Segregujecie śmieci? Uważacie, że dzięki temu przyczyniacie się do dbania o środowisko?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 4 =