Aby to zrobić wystarczy wyrobić w sobie nawyk prowadzenia w domu segregacji śmieci, które powinny być wrzucane do odpowiednich pojemników. Każdy z nas może w domu wydzielić miejsca, w których będzie składał odpadki. Konieczna jest nam tylko wiedza o tym, co można segregować.

1. Śmieci podlegające recyklingowi:
– papier – zadrukowane z jednej strony kartki możesz wykorzystać ponownie,
przeczytane gazety możesz oddać do biblioteki lub zostawić w poczekalni u fryzjera;
– plastik – plastikowe butelki należy zostawić odkręcone, torebki z marketów można wykorzystać do przechowywania innych rzeczy;
– szkło;
– metal i aluminium.

2. Śmieci biodegradowalne jak resztki jedzenia (z wyjątkiem mięsa), skórki warzyw i owoców, skorupki po jajkach, torebki po herbacie – wszystko to można przerobić na kompost. Wystarczy ustawić w ogrodzie pojemnik (średniej wielkości), do którego cała rodzina będzie wrzucać kuchenne odpadki. Jeśli nie posiadasz ogrodu możesz znaleźć kogoś, kto potrzebuje naturalnego kompostu do roślin.

3. Baterie – to groźne źródło toksyn. Nie należy ich wyrzucać do kubła, ale zanosić do specjalnie wyznaczonych miejsc (są takie w wielu marketach).

4. Zużyty sprzęt jak lodówki, pralki można oddać specjalnym firmom, które trudnią się skupywaniem takich rzeczy oraz ich utylizacją.

Uwaga!

Problem zaczyna się już w sklepie. Dlatego warto wybierać produkty, których opakowania można poddać recyklingowi. Ponadto, na zakupy zawsze chodźmy z własną torbą, ponieważ reklamówki foliowe nie ulegają rozkładowi. Mimo iż są to niewielkie wyrzeczenia, to ratują naszą planetę.

Segregujecie śmieci? Uważacie, że dzięki temu przyczyniacie się do dbania o środowisko?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułŁuszczyca skóry – informacje
Następny artykułMetody leczenia łuszczycy

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here