Jak smażyć bez tłuszczu?

Prowadzenie domu    
ocena

Smażenie jest najmniej zdrowym sposobem przyrządzania potraw, szczególnie wtedy, jeśli smaży się na tłuszczach zwierzęcych. Dlaczego? Otóż dlatego, że w procesach obróbki w wysokich temperaturach powstają niezdrowe kwasy tłuszczowe oraz różne związki, m.in. związki kancerogenne. Smażone potrawy są więc nie tylko niezdrowe, ale także ciężkostrawne i tuczące.

Jak smażyć bez tłuszczu?

sxc.hu

Czy jest więc możliwe smażenie bez tłuszczu? Otóż tak!

Po pierwsze, warto zainwestować w odpowiednią patelnię czy garnek, na której smaży i dusi się mięso w sosie własnym. Naczynia z wysokogatunkowej stali oraz naczynia pokryte nieprzywieralnymi powłokami pozwalają właśnie na przygotowanie potraw bez dodatkowego tłuszczu.

Również patelnie pokryte teflonem są świetnym rozwiązaniem dla osób, które dbają o swoje zdrowie. Taką patelnię trzeba jednak odpowiednio dobrze rozgrzać przed użyciem. Nie wolno też stosować do nich metalowych łyżek i łopatek, a jedynie drewniane czy też specjalne do teflonu.

Zdrowe smażenie, bez tłuszczu, możliwe jest także na grillu, przede wszystkim elektrycznym, oraz na patelniach grillowych. Dzięki wysokiej temperaturze skraca się czas smażenia, a dzięki odpowiedniej budowie, wytapia się tłuszcz z potraw.

Co jednak zrobić, jeśli nie mamy w domu teflonowej patelni czy też elektrycznego grilla? Radzimy sobie w inny sposób. Najpierw musimy rozgrzać patelnię. Na gorącą patelnię wsypujemy garść soli. Kiedy ziarenka soli zaczną w charakterystyczny sposób skwierczeć, to wtedy je usuwamy (np. zsypujemy albo pomagamy sobie ściereczką czy papierowym ręczniczkiem – należy uważać, bo patelnia jest gorąca!). Kiedy już usuniemy zbędną sól, możemy rozpocząć smażenie. Ryba czy mięso już nie będą przywierać do dna patelni.

Dobre gatunkowo mięso i ryby można też ułożyć na porządnie rozgrzanej patelni i smażyć. Wprawdzie na początku trochę przywrą i zbrązowieją, ale po chwili z łatwością będzie można  je odkleić do dna.

Czy znacie inne sposoby na smażenie bez tłuszczu? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 5 =