Jak sprawdzić, czy jajko jest świeże?

Prowadzenie domu    
ocena

Świeże jajko to podstawowy składnik wielu wielkanocnych potraw. Do majonezu dodawane są przecież jaja surowe. By uchronić się przed poważnymi chorobami warto sprawdzić czy mamy w domu świeże jajka. Na szczęście możemy zrobić to prostymi domowymi sposobami.

Jak sprawdzić, czy jajko jest świeże?

photoxpress.com

Świeżość jajka można ocenić po tym jak wygląda skorupka jaja. Świeże jajka mają zazwyczaj skorupkę chropowatą i matową. Natomiast nieświeże, mają skorupki błyszczące i gładkie. Trudno jednak ocenić na oko, czy jajko jest świeże czy nie. Dlatego na wszelki wypadek skorzystajmy także z innych metod. Bierzemy jajko i wrzucamy je do osolonej wody. Powinien to być roztwór, w którym na pół litra wody przypady 50 gr soli. Świeże jajka opadają na dno, nieświeże pływają na powierzchni. Spowodowane jest to tym, że jajko, które jest długo przechowywane traci wodę i powiększa się w nim balonik powietrza. Właśnie dzięki niemu stare jajko pływa w osolonej wodzie. Świeżość jajka możemy sprawdzić także przez potrząsanie jajem. Przy potrząsaniu świeżym jajkiem nie słychać prawie nic, w przypadku starego słychać przemieszczającą się zawartość.

Jeśli wciąż nie mamy pewności co do świeżości jajka, przed wbiciem jej do ciasta, rozbijmy jajko do oddzielnej miseczki. W świeżym jajku biało jest sztywne i otacza żółtko. Natomiast w jajku nieświeżym białko rozlewa się, często pęka także żółtko. Świeżość jajka możemy sprawdzić także po jego ugotowaniu. W świeżym jajku żółtko będzie na środku, w nieświeżmy przemieści się pod skorupkę.

Najlepiej jednak dbać o to, by jaja nie leżały za długo. Pamiętajmy, by przechowywać je w chłodnym miejscu. Sprawdzajmy także datę ważności i starajmy się jej nie przekraczać. Jeśli kupujemy jajka  na targowiskach uważajmy szczególnie. Korzystajmy wyłącznie ze sprawdzonych źródeł. Warto o tym pamiętać przede wszystkim przed świętami, kiedy zdarza się wiele nieuczciwych handlujących.

Macie jakieś inne sposoby na sprawdzenie świeżości jaja? Podzielcie się nimi.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 3 =