Prowadzenie domu Jak sprawdzić, czy jajko jest świeże?

Jak sprawdzić, czy jajko jest świeże?

-

Świeżość jajka można ocenić po tym jak wygląda skorupka jaja. Świeże jajka mają zazwyczaj skorupkę chropowatą i matową. Natomiast nieświeże, mają skorupki błyszczące i gładkie. Trudno jednak ocenić na oko, czy jajko jest świeże czy nie. Dlatego na wszelki wypadek skorzystajmy także z innych metod. Bierzemy jajko i wrzucamy je do osolonej wody. Powinien to być roztwór, w którym na pół litra wody przypady 50 gr soli. Świeże jajka opadają na dno, nieświeże pływają na powierzchni. Spowodowane jest to tym, że jajko, które jest długo przechowywane traci wodę i powiększa się w nim balonik powietrza. Właśnie dzięki niemu stare jajko pływa w osolonej wodzie. Świeżość jajka możemy sprawdzić także przez potrząsanie jajem. Przy potrząsaniu świeżym jajkiem nie słychać prawie nic, w przypadku starego słychać przemieszczającą się zawartość.

Jeśli wciąż nie mamy pewności co do świeżości jajka, przed wbiciem jej do ciasta, rozbijmy jajko do oddzielnej miseczki. W świeżym jajku biało jest sztywne i otacza żółtko. Natomiast w jajku nieświeżym białko rozlewa się, często pęka także żółtko. Świeżość jajka możemy sprawdzić także po jego ugotowaniu. W świeżym jajku żółtko będzie na środku, w nieświeżmy przemieści się pod skorupkę.

Najlepiej jednak dbać o to, by jaja nie leżały za długo. Pamiętajmy, by przechowywać je w chłodnym miejscu. Sprawdzajmy także datę ważności i starajmy się jej nie przekraczać. Jeśli kupujemy jajka na targowiskach uważajmy szczególnie. Korzystajmy wyłącznie ze sprawdzonych źródeł. Warto o tym pamiętać przede wszystkim przed świętami, kiedy zdarza się wiele nieuczciwych handlujących.

Macie jakieś inne sposoby na sprawdzenie świeżości jaja? Podzielcie się nimi.

Katarzyna Olchowska

Katarzyna Olchowska - z wykształcenia politolog, dziennikarz z wyboru. Niepoprawna optymistka szukająca niezwykłości w codziennych sprawach. Od 10 lat związana z różnymi stacjami radiowymi. Ma za sobą także współprace z gazetą. Jako reporterka zajmuję się sprawami miasta i zwykłych ludzi. Prywatnie pasjonatka gór, a także fanka czerwonych butów i zielonej herbaty. W serwisie Spec.pl specjalistka od okoliczności, bo żadne okoliczności nie są jej obce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Pieczeń z królika – przepis

Mięso z królika jest mało popularne, trudno dostępne i bardzo drogie. Właściwie, jeśli nie mamy dostępu do takiego mięsa (np. od znajomych lub rodziny na wsi), to ciężko je zdobyć. Najbardziej popularny jest oczywiście pasztet z królika, lecz z powodzeniem można z króliczego mięsa zrobić wspaniałą pieczeń.

Odszkodowanie od pracownika

Pracodawca ma prawo do uzyskania odszkodowania od pracownika w określonych sytuacjach. Zagadnienie to reguluje Kodeks Pracy. Należy się liczyć także z tym, że może wiązać się to ze złożeniem pozwu do sądu pracy.

Zobacz też

Poczucie winy po śmierci bliskiej osoby – jak sobie z nim radzić?

Śmierć bliskiego naszemu sercu człowieka wiąże się zawsze z ogromnym bólem i niedowierzaniem. Często przypominamy sobie nagle, jak wiele chcieliśmy tej osobie jeszcze powiedzieć. Czasami dochodzi do sytuacji, że człowiek ten umiera w okresie, kiedy byliśmy z nim skłóceni. W takich momentach poczucie winy jest najsilniejsze. Jak sobie z nim poradzić?

Aranżacja salonu: gdzie najlepiej ustawić telewizor?

Urządzając salon i wybierając do niego meble, często myślimy także o telewizorze. Nie da się ukryć, że ten sprzęt...

Co zrobić, gdy uszkodzi się matryca do laptopa?

Laptop to dla wielu z nas sprzęt codziennie wykorzystywany do pracy. Dlatego nie powinno być zaskoczenia, że wiele osób...

Może Cię zainteresuje: