Prowadzenie domu Jak sprzątać kuchnię?

Jak sprzątać kuchnię?

-

Należy nauczyć domowników odnoszenia swoich rzeczy na miejsce, a nie pozostawianie ich na stole w kuchni. Należy też wyrobić w sobie i innych nawyk codziennego sprzątania, dzięki czemu kolejny dzień nie będzie się zaczynał od umycia kubka do kawy.

Prace w kuchni można podzielić na takie, które trzeba robić każdego dnia, dwa razy w tygodniu i co tydzień. Do kuchni trzeba nieć oddzielne gąbki do czyszczenia blatów i do mycia naczyń.

Prace wykonywane codzienne:

– Umycie naczyń.

– Uprzątnięcie kuchni i poodnoszenie rzeczy na ich właściwe miejsce.

– Przetarcie blatów kuchennych przed i po gotowaniu.

– Wyczyszczenie zlewu proszkiem do czyszczenia (ewentualnie płynem) i gorącą wodą.

Prace wykonywane przynajmniej dwa razy w tygodniu:

– Sprzątnięcie z podłogi resztek jedzenia.

– Mycie podłogi wodą z dodatkiem octu.

– Porządki w lodówce: wyrzucenie przeterminowanego jedzenia, usunięcie resztek.

Prace wykonywane raz w tygodniu:

– Mycie lodówki – jak to zrobić?

– Mycie kuchenki i piekarnika – jak doczyścić kuchenkę?

– Mycie i dezynfekcja kosza na śmieci.

– Dezynfekcja otworu zlewu: wsypać wodorotlenek sodu i zalać wrzątkiem.

Rady:

– Należy codziennie wyrzucać śmieci.

– Zamiast woreczków na śmieci można użyć foliowych reklamówek.

– Na górach szafek warto położyć stare gazety. Tam często zbiera się tłuszcz. Co jakiś czas gazety zmienić na nowe – nie trzeba będzie szorować tłuszczu.

– Jeśli coś się rozleje – należy to od razu wytrzeć.

– Warto mieć pod ręka domowy specyfik do spryskiwania brudnych miejsc albo tego, co się rozleje podczas gotowania – do spryskiwacza na kwiaty wlać wodę z dodatkiem octu.

– Muchy odstraszać miętą i bazylią w doniczkach albo olejkiem lawendowym.

Uwaga!

Szczęśliwi posiadacze zmywarek muszą pamiętać, że one też potrzebują pielęgnacji – należy używać dobrego środka do mycia naczyń, regularnie przecierać wewnątrz i z zewnątrz ściereczka zanurzoną w wodzie z octem, co jakiś czas wlać pół szklanki octu i nastawić pustą zmywarkę.

Jakie są Wasze sposoby na szybkie sprzątanie kuchni? Dajcie znać w komentarzu.

Sabina Sosnowska

Sabina Sosnowska – urodzona pedantka, fanka ładu i porządku. Pracowała jako asystentka w firmie kosmetycznej i asystent kierownictwa w firmie ogrodniczej. Studiuje zarządzanie. Kocha wieś i zdrowy tryb życia. W serwisie Spec.pl podpowiada jak prowadzić dom i propaguje wizerunek „nowoczesnej pani domu”, czyli house manager.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Sprzątam od dziecka. Choć to ciężka praca, nie uważam jej za przykry obowiązek,  wręcz przeciwnie, uwielbiam cały proces doprowadzania domu do porządku. Wiele osób śmieje się, że mam swoje ulubione sposoby składania ręczników, pościeli czy ubrań, a ja jestem z tego dumna. Czasami wyjmuję wszystko z szafy i układam od nowa tylko po to, aby z przyjemnością spoglądać na efekt.

Lubię gotować, a przede wszystkim jeść. Mieszkam na wsi, gdzie mam swój warzywnik, ogród, oczko ze złotymi rybkami oraz sad. Dzięki temu mogę przygotowywać różne pyszności (kompoty, przetwory i musy) i dzielić się nimi z najbliższymi.

Mogłoby się wydawać, że jestem nudną „kurą domową”. Nic z tych rzeczy. Prowadzę dość ciekawe i różnorodne życie. Studiuję, pracuję, bawię się. Współpracuję ze studencką gazetą, działam w kole naukowym, a nawet piszę książkę, bo obiecałam to mojej przyjaciółce. Moich przyjaciół uwielbiam i skoczyłabym za nimi w ogień.

Wśród moich koleżanek lansuję modę na bycie nowoczesną panią domu. Nowoczesną, czyli taką, która ma swoje sprawy (pracę, studia, itp.), która jest zorganizowana i zadbana, która rozdziela obowiązki, a nie próbuje być „siłaczką”, która po prostu z radością podchodzi do domowych spraw. I dba o to, aby mieć czas również dla siebie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak wybrać wiązankę ślubną?

Współczesna Panna Młoda stając przed ołtarzem, staje nie tylko na ślubnym kobiercu, ale także przed szeregiem problemów, wyborów i spraw do załatwienia, które naszym babciom i prababciom w przeszłości nawet nie przychodziły do głowy. Nawet dobór wiązanki ślubnej nastręcza mnie lada problemów.

Masaż miodem – opis, jak wykonać?

Miód to naturalny, słodki produkt o właściwościach leczniczych i konserwujących. Stosowany jest od kilku tysięcy lat. Kobiety używają kosmetyków, w których głównym składnikiem jest miód. Oddziałuje on na skórę, włosy, działa odmładzająco.

Zobacz też

Polowanie na jajka wielkanocne – ja je zorganizować?

Zajączek wdarł się na świąteczny rynek przebojem. Najważniejszym symbolem Wielkanocy jest – tradycyjnie – baranek, czasami pojawia się przy nim żółty kurczaczek, ale zając to już zupełnie inna historia. Przy jajku wielkanocnym zajączek pojawił się w XVII wieku. Do Polski dotarł najprawdopodobniej w XIX wieku z Niemiec. Wielkanocny zajączek czuje się najlepiej na Śląsku i w Wielkopolsce, ale coraz częściej można go spotkać także w innych częściach kraju.

Aranżacja salonu: gdzie najlepiej ustawić telewizor?

Urządzając salon i wybierając do niego meble, często myślimy także o telewizorze. Nie da się ukryć, że ten sprzęt...

Co zrobić, gdy uszkodzi się matryca do laptopa?

Laptop to dla wielu z nas sprzęt codziennie wykorzystywany do pracy. Dlatego nie powinno być zaskoczenia, że wiele osób...

Może Cię zainteresuje: