Prowadzenie domu Jak sprzątać łazienkę?

Jak sprzątać łazienkę?

-

Po każdej kąpieli należy umyć wannę, kabinę prysznicową czy umywalkę. Każdy domownik powinien też nauczyć się usuwać po sobie włosy, które osadzają się w odpływie.

Każdego dnia należy uporządkować łazienkę, powynosić niepotrzebne rzeczy i uczulić domowników, żeby nie robili z łazienki graciarni. Należy wyczyścić wszystkie powierzchnie preparatem czyszczącym. Należy też umyć ubikację.

Co najmniej raz w tygodniu należy zmienić ręczniki. Zależne jest to oczywiście od charakteru pracy i stylu życia domowników. Trzeba też zamieść podłogę i umyć antybakteryjnego płynu do mycia podłóg. Podłoga i inne powierzchnie muszą być suche: zapobiegnie to pojawieniu się pleśni i rybików. Należy tez umyć i wyparzyć kubki i przy okazji szczoteczki do zębów.

Jeśli jest miejsce, można postawić kwiat doniczkowy. Warto też zadbać o takie szczegóły jak: ładne mydełka, zapachowe świece, sól do kąpieli w ozdobnych karafkach.

Jak należy czyścić toaletę?

– Należy mieć gumowe rękawice przeznaczone tylko do czyszczenia toalety. Podobnie ze ścierką, którą myjemy toaletę na mokro.

– Pod górną krawędzią muszli należy rozprowadzić środek dezynfekujący i pozostawić na co najmniej pół godziny. Środek ten stosować także na noc i nie spłukiwać wody.

– Umyj dokładnie wnętrze muszli, jej krawędź, okolice zawiasów i obie strony deski klozetowej. Na koniec spuścić wodę. Stosuj ręczniki jednorazowe, które wyrzucaj do kosza. Do muszli nie wolno wrzucać papierowych ręczników ani resztek mydła!

– Zewnętrzną stronę muszli należy umyć roztworem wody i płynu do naczyń.

– Raz w tygodniu warto wsypać sodę oczyszczoną i spuścić wodę – soda zneutralizuje brzydki zapach, rozpuści mydło.

– Jeśli macie przydomowe oczyszczalnie ścieków, należy pamiętać o regularnym wsypywaniu specjalnych środków biologicznych.

– Pasta z boraksu i octu, nałożona na osad z kamienia, pomoże w jego usunięciu.

Jak należy czyścić kabinę prysznicową?

– Należy przetrzeć kabinę roztworem wody i octu, potem osuszyć miękką ścierką lub starym, niepotrzebnym ręcznikiem.

– Główkę prysznica i kabel prysznicowy można zanurzyć na jakiś czas w wodzie z octem – zlikwiduje to kamień.

– Najlepiej jest wycierać kabinę po każdym użyciu.

Zasłonkę wymoczyć co jakiś czas w roztworze wody z solą, wypłukać i wysuszyć.

Jak należy czyścić wannę emaliowaną?

– Myć gorącą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń, potem spłukać i osuszyć.

– Na plamy z rdzy działa pasta z sody i wody (nakładać i czyścić, aż do usunięcia).

Jak czyścić wannę akrylową i wannę z włókna szklanego?

– Zawsze stosować się do instrukcji producenta.

– Wystarczy woda z płynem do mycia naczyń.

– Plamy zlikwiduje pasta z wody i sody.

– Na kamień zadziała ocet.

Jakie są Wasze sposoby na szybkie posprzątanie łazienki? Dajcie znać w komentarzu.

Sabina Sosnowska

Sabina Sosnowska – urodzona pedantka, fanka ładu i porządku. Pracowała jako asystentka w firmie kosmetycznej i asystent kierownictwa w firmie ogrodniczej. Studiuje zarządzanie. Kocha wieś i zdrowy tryb życia. W serwisie Spec.pl podpowiada jak prowadzić dom i propaguje wizerunek „nowoczesnej pani domu”, czyli house manager.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Sprzątam od dziecka. Choć to ciężka praca, nie uważam jej za przykry obowiązek,  wręcz przeciwnie, uwielbiam cały proces doprowadzania domu do porządku. Wiele osób śmieje się, że mam swoje ulubione sposoby składania ręczników, pościeli czy ubrań, a ja jestem z tego dumna. Czasami wyjmuję wszystko z szafy i układam od nowa tylko po to, aby z przyjemnością spoglądać na efekt.

Lubię gotować, a przede wszystkim jeść. Mieszkam na wsi, gdzie mam swój warzywnik, ogród, oczko ze złotymi rybkami oraz sad. Dzięki temu mogę przygotowywać różne pyszności (kompoty, przetwory i musy) i dzielić się nimi z najbliższymi.

Mogłoby się wydawać, że jestem nudną „kurą domową”. Nic z tych rzeczy. Prowadzę dość ciekawe i różnorodne życie. Studiuję, pracuję, bawię się. Współpracuję ze studencką gazetą, działam w kole naukowym, a nawet piszę książkę, bo obiecałam to mojej przyjaciółce. Moich przyjaciół uwielbiam i skoczyłabym za nimi w ogień.

Wśród moich koleżanek lansuję modę na bycie nowoczesną panią domu. Nowoczesną, czyli taką, która ma swoje sprawy (pracę, studia, itp.), która jest zorganizowana i zadbana, która rozdziela obowiązki, a nie próbuje być „siłaczką”, która po prostu z radością podchodzi do domowych spraw. I dba o to, aby mieć czas również dla siebie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Zapalenie nerek – objawy

Zapalenie nerek może być spowodowane zakażeniem układu moczowego. W takim przypadku określa się je jako odmiedniczkowe zapalenie nerek, a zatem zmiany dotyczą górnego odcinka dróg moczowych. Czynnikiem sprawczym są zwykle bakterie, a zwłaszcza E.coli.

Jak znaleźć pracę za granicą bez znajomości języka?

Czy nie znając języka mamy szansę znaleźć pracę za granicą? Jak w ogóle szukać pracy w obcym kraju? Jakich ofert należy się wystrzegać, a o czym nie można zapomnieć jeszcze przed wyjazdem?

Zobacz też

Jak schłodzić komputer?

Najtańszym i najprostszym sposobem na ochłodzenie komputera jest otwarcie obudowy. Jak wiadomo, nie jest to zbyt wygodny sposób. Jeżeli komputer mocno się grzeje, należy zastanowić się, czy nie jest przypadkowo nadmiernie zakurzony. Wentylatory zainstalowane w komputerach działają trochę jak odkurzacze i przyciągają kurz. Możliwe że dokładnie oczyszczenie komputera zlikwiduje problem zwiększonej temperatury. Jeżeli to jednak nie pomoże to należy skorzystać z innych, bardziej zaawansowanych metod.

Aranżacja salonu: gdzie najlepiej ustawić telewizor?

Urządzając salon i wybierając do niego meble, często myślimy także o telewizorze. Nie da się ukryć, że ten sprzęt...

Co zrobić, gdy uszkodzi się matryca do laptopa?

Laptop to dla wielu z nas sprzęt codziennie wykorzystywany do pracy. Dlatego nie powinno być zaskoczenia, że wiele osób...

Może Cię zainteresuje: