1. Krok pierwszy – usunięcie przyczyny powstawania wykwitów na ścianach

W tym celu należy znać warunki powstawania grzybów. Zwłaszcza brak wentylacji lub niedrożna wentylacja w budynku powoduje i sprzyja zwiększonej wilgotności pomieszczenia. Brak lub źle wykonana izolacja przeciwwilgociowa budynku, nieprawidłowe ocieplenie budynku są kolejnymi przyczynami powstawania grzybów. Szczególnie popularne było ocieplanie wielkiej płyty i wymiana okien na szczelne, co doprowadziło do kondensacji pary wodnej pomieszczeniach i z czasem wykwitów pleśni na ścianach zwłaszcza w narożach pomieszczeń w okolicy okien.

Kolejną przyczyną są wszelkiego rodzaju awarie sieci kanalizacyjnych, wadliwe odprowadzanie wód deszczowych, wadliwe odprowadzanie wód powierzchniowych. Wówczas woda działa bezpośrednio na ściany budynku i zawilgaca ściany. Kolejną przyczyną jest niedogrzewanie pomieszczeń i nadmierna emisja pary wodnej, zwłaszcza w kuchniach, w których (co jest niedopuszczalne) jest niedrożna wentylacja lub brak jest okapu kuchennego.

W pierwszej kolejności zawsze musimy usunąć przyczynę powstania grzyba.

2. Usuwanie grzyba w budynkach wielkiej płyty, gdy pojawił się po wymianie okien na szczelne

Jeżeli mieszkamy w takim bloku, aby zapobiec nowemu powstawania zagrzybień należy nie zamykać szczelnie okien – lepiej stosować tzw. opcję mikro-uchył. O wpływie grzybów na zdrowie mieszkańców nie będę się rozpisywał, ponieważ powierzchnie widomo, że są one niekorzystne (nudności, senność, bóle głowy, nowotwory).

3. Usunięcie grzyba ze ściany

Kolejnym krokiem jest osuszenie elementu bądź wymiana zagrzybionego elementu. Przeprowadzenie odpowiedniego zabezpieczenia jest przy tym konieczne, aby grzyb nie miał warunków do rozwoju. Ponieważ cała operacja odgrzybiania nie ma sensu i szkoda marnować pieniądze, gdy czynności zabezpieczające nie zostaną wykonane, najpierw musimy i tak pozbyć się przyczyny powstawania zagrzybienia. Gdy tego nie zrobimy, wówczas nawet najdroższe preparaty nie pomogą, a jedynie zatuszują na chwilę nasz problem. Jeżeli mamy do czynienia z rozległym grzybem, który już penetruje większość budynku należy skorzystać z usług wyspecjalizowanych firm zajmujących się odgrzybianiem. Jeżeli mamy tylko ogniska grzybów należy zastosować się do poniższych rad:

Uwaga!

– Zagrzybione elementy drewniane należy bezwzględnie usunąć i wymienić na nowe zabezpieczając je preparatem grzybobójczym, jak również pozostałe elementy, które pozornie nie zostały zaatakowane należy zabezpieczyć tym samym preparatem. – Jeżeli mamy do czynienia ze ścianą na której powstał grzyb, gdy ogniska grzyba są niewielkie, należy ten grzyb zdrapać i zabezpieczyć preparatem grzybobójczym. Na każdym preparacie jest opisana instrukcja postępowania, do której należy się ściśle stosować. Z reguły preparaty są toksyczne. – W większości przypadków zagrzybiony element ściany trzeba będzie tak oczyścić, aby skuć tynk, który po osuszeniu i odgrzybieniu może sam odpaść. Dla bezpieczeństwa należy go skuć przed zaaplikowaniem preparatu.

Znacie inne sposoby usuwania grzyba ze ścian? Podzielcie się nimi.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJazda na rowerze stacjonarnym – efekty
Następny artykułNa czym polega wibrotrening?

Szymon Targosz - technik budownictwa, laureat konkursu „Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych (Białystok 2006 r)”. W 2010 roku ukończył studia na kierunku zarządzanie firmą. Pracuje od kilku lat w Krakowie przy budowach nowoczesnych osiedli mieszkaniowych i obiektów użytkowych (m.in.: Bonarka City Center). Remontował Wielką Krokiew w Zakopanem. Współpracował  z Sokółka Okna i Drzwi S.A. jako autoryzowany montażysta stolarki budowlanej. Budownictwo jest jego pasją.

 

Nasz specjalista o sobie:

Oprócz pracy zawodowej w branży budowlanej samodzielnie rozwijam swoje zainteresowania i ciągle eksperymentuję z najnowszymi trendami budowlanymi. Nowoczesne rozwiązania i innowacyjne myślenie połączone z wiedzą stanowią podstawę moich wszelkich działań, dlatego lubię podejmować nowe wyzwania. Śledząc na bieżąco najnowsze trendy i pomysły w branży budowlanej staram się łączyć estetykę z funkcjonalnością.

W wolnych chwilach staram się podróżować po Polsce, odwiedzając mało znane miejsca i poszukując nowych inspiracji. Prywatnie moją pasją jest wędkarstwo, myślistwo i motoryzacja.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here