Prowadzenie domu Jak usunąć kurz z domu?

Jak usunąć kurz z domu?

-

Z kurzem należy walczyć, ponieważ znajdują się w nim m.in. roztocza, które mają szkodliwy wpływ na nasze zdrowie.

Poniżej podaję garść porad związanych z pozbyciem się kurzu.

1. Sprzątanie należy zacząć od odkurzenia sufitów i ścian. Najwygodniej jest mieć osobną szczotkę i mop tylko do czyszczenia sufitów. Jeśli jednak w domu jest tylko jeden zestaw, to należy owinąć szczotkę dużą ścierką lub starym ręcznikiem i wtedy delikatnie omieść sufit. Należy uważać na żyrandole.

2. Również ściany potrzebują odkurzania. Można to zrobić zmiotką do kurzy na długim kiju.

3. Po odkurzeniu ścian i sufitu należy je jeszcze przemyć mopem lub ścierką z mikrofibry naciągniętą na szczotkę – w ten sposób usunie się resztki kurzu.

4. Trzeba też odkurzyć żyrandole: należy odłączyć prąd, wykręcić żarówkę, zdjąć klosz, wytrzeć oprawę lampy, umyć i osuszyć klosz, odkurzyć żarówkę.

5. Należy teraz posprzątać szafy, zaczynając od ścierania kurzy od samej góry. Czyszcząc należy posuwać się od góry do dołu. Meble należy też od czasu do czasu odsunąć i posprzątać za nimi.

6. Schody – odkurzyć pionową i poziomą część stopnia, a potem boki. Odkurzać od góry schodów. Należy też wytrzeć balustrady i tralki (można założyć na dłoń starą skarpetkę i tak czyścić).

7. Grzejniki też co jakiś czas należy odkurzyć. W walce z brudem z kaloryferami pomoże nam stara skarpetka nałożona na wyprostowany, stary, druciany wieszak.

8. Zasłony i firany należy co jakiś czas prać, a karnisze umyć.

9. Należy też pamiętać, aby co jakiś czas wyprać wszystkie kapy, narzuty, koce i poszycia kanap.

10. Dywany i dywaniki również potrzebują wytrzepania ich na dworze.

11. Teraz można się wziąć do odkurzania dywanów i wykładzin. Odkurzamy co najmniej co trzeci dzień. Jeśli jednak są w domu dzieci czy zwierzęta, to według potrzeb.

12. Odkurzanie należy zacząć od najdalszego kąta pokoju i posuwać się w kierunku drzwi. Po każdym miejscu przejechać kilkakrotnie. Odkurzacz posiada w swoim zestawi różne końcówki, które są bardzo pomocne w dotarciu do różnych miejsc.

13. Należy też pamiętać o regularnym czyszczeniu odkurzacza i o zmianie worka. Do odkurzacza można też włożyć laski wanilii, które będą wydzielały ładny zapach podczas odkurzania.

Jakie są Wasze metody na walkę z kurzem? Czego używacie? Dajcie znać w komentarzu.

Sabina Sosnowska

Sabina Sosnowska – urodzona pedantka, fanka ładu i porządku. Pracowała jako asystentka w firmie kosmetycznej i asystent kierownictwa w firmie ogrodniczej. Studiuje zarządzanie. Kocha wieś i zdrowy tryb życia. W serwisie Spec.pl podpowiada jak prowadzić dom i propaguje wizerunek „nowoczesnej pani domu”, czyli house manager.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Sprzątam od dziecka. Choć to ciężka praca, nie uważam jej za przykry obowiązek,  wręcz przeciwnie, uwielbiam cały proces doprowadzania domu do porządku. Wiele osób śmieje się, że mam swoje ulubione sposoby składania ręczników, pościeli czy ubrań, a ja jestem z tego dumna. Czasami wyjmuję wszystko z szafy i układam od nowa tylko po to, aby z przyjemnością spoglądać na efekt.

Lubię gotować, a przede wszystkim jeść. Mieszkam na wsi, gdzie mam swój warzywnik, ogród, oczko ze złotymi rybkami oraz sad. Dzięki temu mogę przygotowywać różne pyszności (kompoty, przetwory i musy) i dzielić się nimi z najbliższymi.

Mogłoby się wydawać, że jestem nudną „kurą domową”. Nic z tych rzeczy. Prowadzę dość ciekawe i różnorodne życie. Studiuję, pracuję, bawię się. Współpracuję ze studencką gazetą, działam w kole naukowym, a nawet piszę książkę, bo obiecałam to mojej przyjaciółce. Moich przyjaciół uwielbiam i skoczyłabym za nimi w ogień.

Wśród moich koleżanek lansuję modę na bycie nowoczesną panią domu. Nowoczesną, czyli taką, która ma swoje sprawy (pracę, studia, itp.), która jest zorganizowana i zadbana, która rozdziela obowiązki, a nie próbuje być „siłaczką”, która po prostu z radością podchodzi do domowych spraw. I dba o to, aby mieć czas również dla siebie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Umowa zlecenie – wzór

Umowa zlecenia jest typem umowy nazwanej,...

Zakupy przez Internet – wady i zalety

Transakcje kupna-sprzedaży on-line mają swoje dobre i złe strony. Z reguły niższa cena, nie jest dla wielu konsumentów wystarczającą rekompensatą za konieczność oczekiwania na kupiony produkt, który dopiero po kilku dniach dociera do kupującego.

Zobacz też

Jak wypowiedzieć umowę abonencką?

Czy zdarzyło się Wam wypowiedzieć umowę abonencką, która mimo to trwała o miesiąc dłużej niż faktyczna data obowiązywania umowy? Dlaczego się tak dzieje? Czy jest to zgodne z prawem? Dowiedz się kiedy i jak najlepiej wypowiedzieć umowę abonencką.

Aranżacja salonu: gdzie najlepiej ustawić telewizor?

Urządzając salon i wybierając do niego meble, często myślimy także o telewizorze. Nie da się ukryć, że ten sprzęt...

Co zrobić, gdy uszkodzi się matryca do laptopa?

Laptop to dla wielu z nas sprzęt codziennie wykorzystywany do pracy. Dlatego nie powinno być zaskoczenia, że wiele osób...

Może Cię zainteresuje: