Jak usunąć plamę z herbaty na ubraniu, kanapie, dywanie?

Prowadzenie domu    
ocena
Plamy różnego rodzaju to chleb powszedni, zwłaszcza dla kobiet, które mają dzieci. Jednak każdemu może zdarzyć się wylać (na siebie) herbatę lub kawę. Dlatego warto znać parę sztuczek, dzięki którym unikniemy definitywnego rozstania ze swoimi ulubionymi rzeczami.

Jak usunąć plamę z herbaty na ubraniu, kanapie, dywanie?

sxc.hu

W usuwaniu wszelakich plam ważna jest szybkość działania. Im szybciej weźmiemy się za usuwanie skutków przykrych wypadków, tym większe mamy szanse na to, iż uda nam się uratować ubranie bądź inny materiał.

Jeżeli usuwamy plamy domowym sposobem, należy pamiętać o tym, że jeśli poplamiona rzecz została wpierw wyprana, a plamy nadal pozostały, to nie należy jej prasować, gdyż wysoka temperatura żelazka tylko utrwali plamę.

Jeżeli usuwamy plamy jakimś wywabiaczem, to tuż po wywabieniu należy wysuszyć to miejsce ciepłym – ale nie gorącym – powietrzem, najlepiej z suszarki. Jeżeli postąpimy inaczej, wokół plamy może pozostać obwódka.

Poniżej przedstawię Wam różne sposoby na usuwanie plam z herbaty. Mam nadzieję, że w kryzysowej sytuacji przypomnicie sobie te porady i uratujecie swoje ulubione ubranie.

* Jeżeli działamy od razu, to plamę należy polać gorącą wodą, a następnie wyprać. Świeże plamy pierzemy w ciepłej wodzie.

* Świeżą plamę można również szybko polać sokiem z cytryny, a następnie przeprać.

* Stare plamy można usunąć 9%-ową wodą utlenioną z domieszką kilku kropel amoniaku. Jeżeli jednak poplamione zostało ubranie kolorowe, które amoniak może odbarwić, to stosujemy 10%-owy roztwór boraksu.

* Stare plamy nacieramy zwykłym, szarym mydłem, opłukujemy i pierzemy. Inny sposób na stare plamy to posypanie ich solą, a następnie przepranie w gorącej wodzie. Czasami działa również namaczanie poplamionej rzeczy w wodzie z dodatkiem proszku oraz dużej ilości mydła, najlepiej szarego.

* Na stare plamy działa także gliceryna. Należy najpierw polać te plamy gliceryną, a następnie spłukać 1%-owym roztworem wody utlenionej.

* Jeśli poplamimy ubranie z wełny, to należy działać troszkę inaczej. Przygotowujemy mieszankę ze spirytusu i octu, ewentualnie białego wina. Plamę przecieramy najpierw wacikiem zamoczonym w tym roztworze, a potem wysuszamy poplamione miejsce, np. gąbką. Robimy tak do skutku.

Znacie inne sprawdzone sposoby na walkę z plamami po herbacie?

OCENA
1.75
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 1 =