Jak usunąć plamy z błota?

Prowadzenie domu    
ocena

Każdy, kto kiedykolwiek wędrował po górach lub pracował w ogrodzie, na pewno poznał przyjemność prania ubrań, z których, zgodnie z zasadą „co się wysuszy, to się wykruszy”, sypie się piach. Jednak tkaniny jedynie ochlapane błotem uprać jest stosunkowo łatwo, w przeciwieństwie do tych, w które błoto się wbiło. Dziecko, które się przewróciło, turysta, który zjechał ze stromego zbocza czy rowerzysta po przewrotce dostarczają pralce trudniejszego wyzwania.

Jak usunąć plamy z błota?

pixabay.com

1. Przygotuj się.

Przyszykuj potrzebne przybory i chemię – przyda ci się plastikowy nożyk lub łyżka, mała szczoteczka, płyn do naczyń lub odplamiacz, pralka oraz proszek lub płyn do prania.

2. Jak to zrobić?

Jeśli plamy z błota są jeszcze mokre, pozostaw je do całkowitego wyschnięcia. Nawet nie próbuj zetrzeć błota, spowodujesz jedynie, że wsiąknie ono mocniej w materiał. Kiedy jednak plamy całkowicie wyschną, zacznij od wyszczotkowania zaplamionego miejsca lub wyskrobania zaschniętych plam za pomocą plastikowego narzędzia. Chodzi o pozbycie się piasku lub ziemi z powierzchni materiału. Kiedy widzisz, że całe błoto zostało usunięte, na plamę nalej kilka kropli płynu do naczyń i wetrzyj go delikatnie palcami w tkaninę. Teraz dodaj kilka kropli wody i szczoteczką wyszoruj obie strony materiału. Wypłucz zaplamione miejsce i wypierz ubranie zgodnie ze wskazówkami na metce. Jeśli po wyjęciu z pralki plama jest nadal widoczna, powtórz nacieranie detergentem i upierz ponownie.

3. Stare plamy.

Aby wygrać ze starymi plamami z błota, będziesz potrzebować nieco innych środków. Przyda ci się pasta BHP (specjalny środek do mycia rąk, stosowany na przykład przez mechaników), stara szczoteczka do zębów, pralka i płyn lub proszek do prania. Aby pozbyć się starej plamy z błota, nanieś na obie strony tkaniny warstwę pasty BHP, a następnie małą szczoteczką wetrzyj w materiał. Zostaw całość na godzinę. Po tym czasie zbierz nadmiar pasty i upierz odzież w pralce zgodnie z zaleceniami producenta, wybierając program z intensywnym płukaniem. Wysusz odzież i sprawdź, czy plama zniknęła. Jeśli nie – powtórz cała procedurę. Uwaga! Nie susz odplamianej odzieży w suszarce automatycznej, ponieważ plamy mogą się utrwalić.

A Ty? Masz sprawdzony sposób na plamy z błota?

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 5 =