Jak usunąć plamy z buraków?

Prowadzenie domu    
ocena

Właściwie wszystkie plamy są bardzo widoczne, ale plamy z buraków zdecydowanie należą do grupy tych trudnych do wywabienia. Dlatego też, jeśli już doszło do poplamienia tkaniny, należy się postarać uratować ubranie.

Jak usunąć plamy z buraków?

photoxpress.com

Niektórym tkaninom nie szkodzi gorąca woda. W sytuacji, gdy dojdzie do poplamienia takiej właśnie tkaniny, to należy polać świeżą plamę wrzątkiem. Jest to bardzo skuteczny sposób.

W przypadku jednak, gdy mamy do czynienia z tkaniną delikatną, należy użyć innych sposobów.

1. Plamę z buraków należy szybko wytrzeć mokrą gąbką. Poplamioną tkaninę należy namoczyć na noc w zimnej wodzie. Na następny dzień w plamę trzeba wetrzeć detergent, koniecznie nierozcieńczony, a potem wypłukać.

2. Poplamione miejsce można też od razu potraktować detergentem, a potem obficie spłukać wodą. Kolejnym krokiem w tym sposobie jest posypanie plamy boraksem i obfite spłukanie gorącą wodą.

3. Jeśli jednak plama jest zaschnięta, to boraks będzie niezbędny. Najpierw obficie płuczemy plamę zimną wodą, potem posypujemy boraksem i pozostawiamy na noc. Na następny dzień ponownie spłukujemy.

4. Na plamę z buraków może nam pomóc zwykła sól kuchenna. Całe poplamione miejsce należy posypać solą. Po upływie około 10–15 minut ubranie należy wyprać w pralce lub ręcznie, w zależności od oznaczeń na metce.

5. Jeśli poplamiona sokiem z buraków została biała rzecz, to można ją zwalczyć sokiem z cytryny. Cytrynę należy przekroić na pół i pocierać nią zabrudzone miejsce. Można także położyć cytrynę na plamie albo wycisnąć dużo soku (w przypadku plamy większej niż położona cytryna) i tak pozostawić na jakiś czas. Na koniec ubranie należy normalnie wyprać.

UWAGA!

Polecany tu boraks to proszek, który kosztuje około 8-10 zł za pół kilograma. Jest on bardzo pomocny w czyszczeniu różnych powierzchni czy w walce z plamami. Jest też jednym z kluczowych składników płynu czyszczącego, o którym była już mowa w innych artykułach. Boraks można kupić m.in. w sklepach chemicznych oraz aptekach.

Jak więc się okazuje, na plamy z buraków pomaga woda, detergent oraz boraks. Niestety, czasami zdarza się, iż plama jest tak rozległa lub zaschnięta, że powyższe sposoby nie działają. Można wtedy spróbować chemicznych odplamiaczy. W sytuacji, kiedy domowe sposoby nie działają, nie zaszkodzi spróbować. Czasami jest to jedyne wyjście.

Czy znacie lepszy sposób na usuwanie tego typu plam? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
1.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 5 =