Jak usunąć plamy z czarnych jagód (borówek)?

Prowadzenie domu    
ocena

Nieopatrznie przebity widelcem pieróg, kawałek ciasta spadający na kolana czy zrzucona przez dziecko kanapka z jagodowym dżemem wprawiają serce niejednej pani domu w stan zbliżony do palpitacji. Nie lękaj się jednak, wielbicielu czarnych jagód, zwanych na południu Polski borówkami. Nie taka plama straszna, jak ją malują.

Jak usunąć plamy z czarnych jagód (borówek)?

pixabay.com

1. Działaj błyskawicznie.

Sok z jagód błyskawicznie wsiąka w podłoże, a jego intensywna barwa każe sądzić, że plama nie da się usunąć. Jednak choć jest to dość trudne, to nie niemożliwe, także w przypadku plam już zaschniętych.

2. Usuń resztki owoców.

Delikatnie zbierz kawałki jagód czy pestki ręcznikiem papierowym, spróbuj też ostrożnie odsączyć sok, który wsiąkł w materiał. Przewróć ubranie na lewą stronę i dokładnie opłucz plamę pod zimną, bieżącą wodą, aby pozbyć się jak najdokładniej pozostałości owoców.

3. Usuwanie świeżych plam.

Zamocz następnie plamę w zimnej wodzie lub zalej plamę detergentem w płynie i  zostaw na 15-30 minut. Zamiast płynu do prania, możesz użyć pasty z proszku do prania i kilku kropli zimnej wody. Jeśli tkanina nadaje się do wybielania, po półgodzinnym namoczeniu potraktuj ją odpowiednim preparatem według wskazówek producenta.

4. A jeśli nie?

Jeśli namoczenie w detergencie nie przyniosło pożądanych skutków, spróbuj metod skutecznych przy innych barwnikach roślinnych. Rozpuszczają się one znakomicie w alkoholu lub occie, więc namoczenie materiału w tych substancjach może sprawić, że plama zniknie.

5. Usuwanie plam z tapicerki.

Do wywabienia plam z przedmiotów, których nie da się opłukać pod kranem czy zanurzyć w mieszaninach pomocnych preparatów, użyj mieszaniny 1 łyżki octu spirytusowego z 2/3 szklanki czystego alkoholu etylowego lub izopropanolu. Za pomocą białej czystej szmatki nanoś płyn na plamę, bez wcierania, aż plama zniknie. Odwracaj szmatkę czystą stroną do plamy, by nie przebarwić ponownie tkaniny. Kiedy plamy już nie widać, spryskaj obficie czyszczone miejsce zimną wodą i za pomocą ręcznika papierowego odsącz płyn.

6. A co z dywanami?

W dwóch szklankach ciepłej wody rozprowadź 1 łyżkę stołową płynu do naczyń. Przygotuj czyste szmatki i nanoś za ich pomocą miksturę na plamę, mocno dociskając do dywanu i obracając ściereczki tak, by zawsze dotykać czyszczonego miejsca świeżą stroną szmatki i nie spowodować ponownego zaplamienia. Spryskaj zimną wodą i odsącz płyn. Powtórz procedurę kilka razy. Jeśli plama nie puściła, spróbuj rozpuścić łyżkę amoniaku w 2 szklankach zimnej wody i potraktuj przebarwienie tym roztworem. Gdy plama zniknie, postąp jak opisano powyżej.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 3 =