Prowadzenie domu Jak usunąć plamy z czarnych jagód (borówek)?

Jak usunąć plamy z czarnych jagód (borówek)?

-

1. Działaj błyskawicznie.

Sok z jagód błyskawicznie wsiąka w podłoże, a jego intensywna barwa każe sądzić, że plama nie da się usunąć. Jednak choć jest to dość trudne, to nie niemożliwe, także w przypadku plam już zaschniętych.

2. Usuń resztki owoców.

Delikatnie zbierz kawałki jagód czy pestki ręcznikiem papierowym, spróbuj też ostrożnie odsączyć sok, który wsiąkł w materiał. Przewróć ubranie na lewą stronę i dokładnie opłucz plamę pod zimną, bieżącą wodą, aby pozbyć się jak najdokładniej pozostałości owoców.

3. Usuwanie świeżych plam.

Zamocz następnie plamę w zimnej wodzie lub zalej plamę detergentem w płynie i zostaw na 15-30 minut. Zamiast płynu do prania, możesz użyć pasty z proszku do prania i kilku kropli zimnej wody. Jeśli tkanina nadaje się do wybielania, po półgodzinnym namoczeniu potraktuj ją odpowiednim preparatem według wskazówek producenta.

4. A jeśli nie?

Jeśli namoczenie w detergencie nie przyniosło pożądanych skutków, spróbuj metod skutecznych przy innych barwnikach roślinnych. Rozpuszczają się one znakomicie w alkoholu lub occie, więc namoczenie materiału w tych substancjach może sprawić, że plama zniknie.

5. Usuwanie plam z tapicerki.

Do wywabienia plam z przedmiotów, których nie da się opłukać pod kranem czy zanurzyć w mieszaninach pomocnych preparatów, użyj mieszaniny 1 łyżki octu spirytusowego z 2/3 szklanki czystego alkoholu etylowego lub izopropanolu. Za pomocą białej czystej szmatki nanoś płyn na plamę, bez wcierania, aż plama zniknie. Odwracaj szmatkę czystą stroną do plamy, by nie przebarwić ponownie tkaniny. Kiedy plamy już nie widać, spryskaj obficie czyszczone miejsce zimną wodą i za pomocą ręcznika papierowego odsącz płyn.

6. A co z dywanami?

W dwóch szklankach ciepłej wody rozprowadź 1 łyżkę stołową płynu do naczyń. Przygotuj czyste szmatki i nanoś za ich pomocą miksturę na plamę, mocno dociskając do dywanu i obracając ściereczki tak, by zawsze dotykać czyszczonego miejsca świeżą stroną szmatki i nie spowodować ponownego zaplamienia. Spryskaj zimną wodą i odsącz płyn. Powtórz procedurę kilka razy. Jeśli plama nie puściła, spróbuj rozpuścić łyżkę amoniaku w 2 szklankach zimnej wody i potraktuj przebarwienie tym roztworem. Gdy plama zniknie, postąp jak opisano powyżej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak poderwać chłopaka na NK?

Nasza-klasa stała się tak popularnym portalem społecznościowym, że słyszał o niej niemal każdy. Mnóstwo osób posiada tam również swoje konta. Nic dziwnego, że nasza klasa szybko stała się miejscem nawiązywania płomiennych romansów i wspomnień o zakończonych już związkach. Jeśli zastanawiasz się, jak poderwać chłopaka na wspomnianym portalu, zapoznaj się z naszymi radami.

Dowiedz się, jak działa poczta głosowa!

Poczta głosowa to usługa świadczona u operatorów komórkowych niemal od samego początku ich istnienia na polskim rynku. W zależności od operatora parametry dostępu do poczty głosowej różnią się od siebie.

Zobacz też

Pstrąg faszerowany papryką i ryżem – przepis

Faszerowany pstrąg smakuje wyśmienicie. aby się o tym przekonać, wystarczy wypróbować przepis na pstrąga "Ohrid manner" - faszerowanego papryką i ryżem.

Pomysł na wakacje. Busem na Bałkany

Rok 2020 postawił pod dużym znakiem zapytania większość naszych planów wakacyjnych. Zamknięte granice, wstrzymane połączenia lotnicze i niepewność, która...

Zegarek – uniwersalne akcesorium

Zegarki znane są już od wielu wieków i towarzyszą człowiekowi każdego dnia - czy to wisząc na ścianie, czy...

Może Cię zainteresuje: