Jak usunąć plamy z długopisu z ubrania lub ze skóry?

Prowadzenie domu    
ocena

Długopisowy tusz teoretycznie powinien być jak najtrwalszy, jednak na całe szczęście istnieje kilka sposobów na usunięcie plam z tej akurat substancji. Niestety jak dotąd nie wypracowano metody na usuwanie tatuaży gumowym lalkom, ale poza tym – warto wypróbować poniższe techniki.

Jak usunąć plamy z długopisu z ubrania lub ze skóry?

www.pixabay.com

1. Alkohol izopropylowy (plamy na tkaninach).

Czystą szmatkę zwiń w kulisty tampon, zamocz w alkoholu i przykładaj mokrą do plamy. Następnie rozłóż szmatkę, dodaj alkoholu, jeśli już zdążył odparować i nakryj czymś nieprzepuszczającym, np. kawałkiem folii, co pozwoli alkoholowi wsiąknąć w tkaninę. Wypłucz tkaninę zimną wodą i upierz zgodnie z zaleceniami producenta.

2. Pianka do golenia (jeśli alkohol nie pomógł).

Piankę musisz wmasować palcami w plamę, zostawić na kilka minut, po czym opłukać materiał pod bieżącą wodą i wyprać zgodnie z zaleceniami producenta.

3. Zmywacz do paznokci (ostatnia deska ratunku).

Tamponikiem z waty nanieś nieco zmywacza na niewidoczne miejsce odzieży, by zorientować się, czy jej nie uszkodzi. Jeśli nie, zastosuj zmywacz na plamę, po czym upierz tkaninę jak zwykle.

4. Plamy z długopisu na zamszu.

Oddaj zamszową odzież do profesjonalnego czyszczenia. Na drobnych przedmiotach, takich jak piórnik, możesz spróbować alkoholu lub zmywacza do paznokci, jednak mogą one uszkodzić skórę.

5. Plamy na skórze licowej.

Wypróbuj w niewidocznym miejscu alkohol lub zmywacz do paznokci. Jeśli nie uszkadzają powierzchni, zastosuj je miejscowo na plamę. W przypadku skóry nie zostawiaj tamponu na czyszczonej powierzchni. Kiedy pozbędziesz się plamy, zastosuj odpowiedni preparat do pielęgnacji skóry, co pozwoli uniknąć niepożądanych zmian w wyglądzie odzieży lub butów.

6. Plamy na tapicerce lub dywanach.

Spryskaj plamę lakierem do włosów, po czym nanieś kroplomierzem niewielką ilość octu. Co kilka minut odciskaj płyn tamponem ze szmatki lub papierowym ręcznikiem i nanosząc nową porcję octu. Spryskaj obficie czystą zimną wodą i odsącz ją ręcznikiem papierowym.

A jak Ty walczysz z plamami z długopisu?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =