Jak usunąć plamy z herbaty?

Prowadzenie domu    
ocena

Mało kto nie lubi wypić herbaty – gorącej zimą, czy mrożonej latem. Jednak plamy z tego napoju należą do wyjątkowo uporczywych – dlatego warto znać parę sposobów na walkę z nimi.

Jak usunąć plamy z herbaty?

pixabay.com

1. Plamy na odzieży lub obrusach.

Jeśli herbata zaplamiła tkaninę - czy to obrus, czy odzież, po pierwsze postaraj się jak najdokładniej wypłukać ją z materiału. Użyj do tego zimnej bieżącej wody – najlepiej jest podłożyć zaplamione miejsce pod strumień wody i dłuższą chwilę płukać. Następnie spryskaj plamę roztworem octu i wody w proporcji 1:4 i zostaw na kwadrans. Jeśli po tym czasie plama jest nadal widoczna, natrzyj ją drobną solą. Obrus czy ubranie upierz jak zwykle, zgodnie z zaleceniami na metce. Do plam starych i wyjątkowo uporczywych zastosuj wybielacz lub odplamiacz do kolorów. Nie susz odplamianej rzeczy w suszarce automatycznej, ponieważ wysoka temperatura może utrwalić plamę.

2. Plamy na dywanach i tapicerce.

Odciśnij jak najwięcej herbaty ręcznikiem papierowym, po czym na plamę nalej nieco zimnej wody, znów odciśnij – i tak parę razy, by wypłukać plamiący napój. Jeśli plamy nie da się w ten sposób usunąć do końca, na tamponik z białej, czystej szmatki nalej nieco octu i dociskaj całość do zaplamionego miejsca. Starannie odsącz płyn z dywanu i pozwól miejscu wyschnąć. Jeśli to będzie konieczne, użyj dla odświeżenia dywanu odpowiedniego środka czyszczącego.

A jak Ty sobie radzisz z plamami z herbaty?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 3 =