Jak usunąć plamy z kleju?

Prowadzenie domu    
ocena

Czy to dziecięca zabawa, czy szybka naprawa domowa, czy też hobby, plama z kleju pojawia się niespodziewanie i wcale nie ma ochoty dać się wywabić. Jednak jeśli znasz typ kleju, możesz sobie poradzić ze spowodowanymi przezeń plamami.

Jak usunąć plamy z kleju?

fotolia.com

1. Klej epoksydowy (dwuskładnikowy).

Plamy trzeba usuwać natychmiast, przecierając zabrudzenie spirytusem metylowym.

2. Klej celulozowy.

Jak najszybciej opłucz zaplamione miejsce wodą i wypierz tkaninę w proszku enzymatycznym. Jeśli to nie pomoże, spróbuj czyszczenia roztworem salmiaku.

3. Klej modelarski.

Do kleju modelarskiego stosuje się specjalny rozpuszczalnik, dostępny w sklepach dla modelarzy.

4. Klej roślinny.

Zeskrob jak najwięcej kleju z tkaniny, po czym upierz ją ręcznie mydłem w ciepłej wodzie. Jeśli plama zaschła, wykrusz klej i namocz go, by przywrócić mu pierwotną konsystencję.

5. Klej cyjanoakrylowy.

Jak dotąd nie wynaleziono idealnej metody usuwania tego kleju. Popularne jest wytapianie go żelazkiem – pod i na plamę należy położyć arkusz papieru śniadaniowego. Można próbować acetonu, jednak ten może odbarwić tkaninę. Istnieje również w sprzedaży specjalny odplamiacz do takich klejów, ale jego skuteczność jest wątpliwa.

6. Klej neoprenowy.

Świetnie rozpuszcza się acetonem lub octanem amylu, jednak trzeba przeprowadzić najpierw test w niewidocznym miejscu, ponieważ obie te substancje mogą odbarwiać tkaniny.

A Ty? Jak sobie radzisz z róznymi rodzajami kleju?

OCENA
4.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 1 =