Jak usunąć plamy z lakieru do paznokci?

Prowadzenie domu    
ocena

Teoretycznie nie powinny się przydarzyć – pędzelki do lakieru do paznokci są dobrze przemyślane, nic z nich nie kapie. Ale z ręką na sercu – kto nigdy nie zabrudził niczego lakierem? O ile jednak zmycie go ze stołu czy ludzkiej skóry nie stanowi problemu, to plamy na materiale, tapicerce czy dywanie mogą przysporzyć ci niezłego bólu głowy. Jednak nie panikuj i dobierz odpowiednią metodę rozwiązania swojego problemu.

Jak usunąć plamy z lakieru do paznokci?

www.pixabay.com

1. Plamy na odzieży.

Pod plamę, czy to suchą, czy mokrą, podłóż złożony kilkukrotnie ręcznik papierowy. Na wacik lub płatek kosmetyczny nalej czystego acetonu – sprawdzi się tu aceton ze sklepu chemicznego lub najtańszy zmywacz do paznokci, niezawierający substancji pielęgnujących, które mogłyby dodatkowo zaplamić materiał. Przyłóż płatek do plamy, pozwól zaschniętemu lakierowi się rozpuścić, a następnie małymi ruchami zacznij tamponować plamę, lekko w nią uderzać, o powinno sprawić, że lakier przesiąknie na podłożony ręcznik papierowy. Przepłucz zaplamione miejsce wodą, po czym podłóż świeży ręcznik i powtórz procedurę. Działaj w ten sposób, aż plama zniknie, a następnie upierz odzież zgodnie z zaleceniami producenta.

2. Plamy na tapicerce.

Jak najszybciej zetrzyj ostrożnie plamę z tapicerki, starając się jej nie powiększyć. Możesz to zrobić za pomocą ręcznika papierowego lub papieru toaletowego. Chusteczki higieniczne nie będą tu najlepszym wyborem, bo mogą zostawić na plamie dodatkowe kłaczki, utrudniając jej usunięcie. Na zaplamione miejsce nanieś kilka kropli acetonu. Zanim jednak to zrobisz, wypróbuj w niewidocznym miejscu, czy nie odbarwi on tkaniny. Jeśli przejdzie test, nalej na ręcznik papierowy nieco testowanej substancji i dociśnij do plamy. Nie nalewaj acetonu bezpośrednio, bo nie będziesz w stanie kontrolować jego rozpływania się i plama może się powiększyć. Na zmianę nanoś aceton i odsączaj go czystym ręcznikiem aż plama zniknie. Spryskaj odplamiany obszar ciepłą wodą, aby uniknąć powstania zacieku z acetonu, po czym znów odciśnij wilgoć papierowym ręcznikiem lub czystą szmatką.

3. Materiały, do których aceton się nie nadaje.

W ich wypadku zamiast acetonu użyj wody utlenionej i postępuj w sposób opisany wyżej. Uwaga, woda utleniona może działać jak wybielacz. Innym sposobem może być zastosowanie lakieru do włosów – należy spryskać mim małą szczoteczkę (np. do zębów) i kolistymi ruchami szorować zaplamione miejsce, usuwając schodzący lakier do paznokci na bieżąco.

4. Zawsze spłucz.

Pamiętaj o tym, by na koniec odplamiane miejsce przepłukać ciepłą wodą, co pozwoli uniknąć zacieków.

Jak udaje Ci się usuwać lakier do paznokci z materiałów? Podziel się swoimi sposobami!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 4 =