Jak usunąć plamy z markerów?

Prowadzenie domu    
ocena

Mazaki, flamastry i markery są praktyczne, lubiane przez dzieci i przydatne w biurach i szkołach. Gdyby jeszcze nie plamiły... Ale wystarczy odrobina przebiegłości i żadna plama nie będzie Ci straszna.

Jak usunąć plamy z markerów?

www.pixabay.com

1. Na odzieży i innych tkaninach.

Pod prawą stronę tkaniny podłóż poskładany ręcznik papierowy. Na lewą stronę nanieś czystą gąbką izopropanol lub inny czysty alkohol – najpierw dookoła plamy, a później na nią samą. Zmień podkład i powtórz procedurę. Postępuj w ten sposób, aż plama zniknie, po czym dokładnie wypłucz zimną wodą i wypierz ubranie zgodnie z zaleceniami producenta.

2. Tapicerka.

W dwóch szklankach zimnej wody rozprowadź łyżkę stołową płynu do naczyń i łyżkę stołową octu. Z czystej, białej szmatki zwiń mały tamponik, namocz w roztworze i porządnie nasącz plamę. Powtarzaj nasączanie co 5 minut przez pół godziny. Następnie zrób to samo, ale tym razem użyj czystej wody, po czym dokładnie odciśnij nadmiar wilgoci papierowymi ręcznikami. Na plamę lub jej pozostałości nanieś izopropanol lub inny czysty alkohol – tak dużo, aż plama zniknie. Czystą gąbkę zmocz w zimnej wodzie i przetrzyj odplamiane miejsce. Odciśnij wilgoć i zostaw do wyschnięcia.

Jeśli powyższe kroki nie pomogły, w dwóch szklankach zimnej wody rozprowadź łyżeczkę płynu do naczyń i łyżkę amoniaku. Nanieś obficie czystą gąbką na plamę, po czym powtarzaj tę czynność co pięć minut jeszcze przez pół godziny. Na koniec spryskaj obficie zimną wodą i osusz papierowymi ręcznikami.

3. Na dywanie.

W dwóch szklankach zimnej wody rozprowadź łyżkę stołową płynu do naczyń i łyżkę stołową octu. Z czystej, białej szmatki zwiń mały tamponik, namocz w roztworze i porządnie nasącz plamę, powtarzając czynność tak długo, aż plama zniknie. Odciśnij wilgoć w papierowy ręcznik. Jeśli to nie pomoże, wykorzystaj alkohol w sposób opisany powyżej.

4. Marker permanentny.

To najtrudniejszy rodzaj plam, jednak jeśli zadziałasz błyskawicznie, masz szansę szybko i skutecznie się ich pozbyć. Po pierwsze jak najprędzej odciśnij niezaschnięty tusz chusteczką higieniczną lub papierowym ręcznikiem, po czym przelej plamę czystym alkoholem lub obficie spryskaj lakierem do włosów. Póki plama jest jeszcze mokra, szybko zapierz ją w ręku lub w pralce – w tym drugim przypadku nie wkładaj wraz z zaplamioną odzieżą nic więcej, ponieważ ślady markera mogłyby zabrudzić inne tkaniny.

A Ty jak usuwasz plamy z markerów?

OCENA
4.40
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 3 =