Jak usunąć plamy z pomidora i sosu pomidorowego?

Prowadzenie domu    
ocena

Pomidory, a zwłaszcza sos pomidorowy, mają skłonność do wędrowania po naszych ubraniach i obrusach. A to samowolnie uciekające z kanapki pestki, a to znów fruwająca nitka spaghetti – i plama gotowa. Tymczasem odpowiednie potraktowanie zabrudzonego miejsca pozwoli ci na uniknięcie zniszczenia danej rzeczy.

Jak usunąć plamy z pomidora i sosu pomidorowego?

www.pixabay.com

1. Świeży pomidor lub sos na tkaninach.

Pozbądź się resztek pomidora czy sosu z tkaniny, uważaj jednak, by nie powiększyć już istniejącej plamy. Następnie jak najdokładniej przepłucz tkaninę pod zimną bieżącą wodą, najlepiej w kierunku od spodu materiału do zabrudzonego wierzchu. Zanim włożysz ubranie czy obrus do pralki, na plamę nalej płynu do prania. Delikatnie wmasuj go w materiał i zostaw na kilka minut, a następnie dokładnie wypłucz. Następnie na plamę nalej nieco octu spirytusowego, po czym znów przelej wodą. Powtarzaj oba kroki, aż plama zblednie, a następnie upierz ubranie czy obrus zgodnie z zaleceniami producenta. Nie susz w suszarce automatycznej, ponieważ wysoka temperatura może utrwalić plamę. Jeśli plama nie ustąpiła całkowicie, pozbądź się jej resztek za pomocą odplamiacza lub wybielacza – w zależności od rodzaju i koloru materiału.

2. Plamy na tapicerce i dywanach.

Pozbądź się resztek pomidora, starając się nie powiększyć istniejącej plamy. W 2 szklankach ciepłej wody rozprowadź 1 łyżkę płynu to naczyń, a następnie nanieś mieszaninę obficie na plamę, używając tamponu z czystej szmatki. Odsącz wilgoć za pomocą ręczników papierowych. Powtarzaj te dwa kroki, aż plamy znikną. Spryskaj obficie odplamione miejsce zimną, czystą wodą i odciśnij wilgoć. Jeśli plama nie ustąpiła, możesz spróbować roztworu octu, jednak najpierw wypróbuj go na niewidocznym miejscu mebla czy dywanu, by upewnić się, że nie odbarwi tkaniny. Postępuj, jak opisano powyżej, aż do usunięcia plamy.

A jakie Ty znasz sposoby na plamy z pomidora?

OCENA
3.06
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 2 =

Jak usunąć plamę po paprykarzu z bluzy? Pozdrawiam :D

~ Julia / 2015-10-03 12:39:26
oceń komentarz: (8) (10)

jak usunąc plame po wodzie z kranu

~ jan / 2016-02-26 08:09:23
oceń komentarz: (19) (8)

jak usunąc brązowe malutenkie plamki na całej bluzie i czym pomocy

~ kamillo / 2016-07-20 18:36:17
oceń komentarz: (8) (4)

Proponuję plamy potraktować płynem Ludwik najlepiej miętowym, lekko je namoczyć, dobrze rozprowadzić płyn po plamach, zostawić na jakąś godzinkę i uprać.

~ l / 2016-09-05 12:58:27
oceń komentarz: (5) (4)

Mój sprawdzony sposób na plamy z pomidorów, to wyprać ubranie w pralce lub ręcznie w wodzie z proszkiem, a następnie rozwiesić mokre ubrania tak, aby na pozostałości plam padało słońce -ono wywabi plamy do końca.

~ Ewa / 2018-03-09 01:10:10
oceń komentarz: (0) (1)