Prowadzenie domu Jak usunąć plamy z potu?

Jak usunąć plamy z potu?

-

Dwudziesty pierwszy wiek. Możliwości środków piorących wydają się niemal nieograniczone. Dlaczego więc wciąż na naszych bluzkach i koszulach po praniu odkrywamy żółte plamy z potu? Trzeba powiedzieć otwarcie – obecne detergenty z potem radzą sobie kiepsko. Jak więc walczyć z tą zmorą eleganckich strojów?

Na szczęście pomysłowość ludzka jest nieograniczona, a dzięki niej istnieje niejedna metoda na usunięcie tych przebrzydłych plam z potu.

1. Bez bólu głowy

Jednym ze środków pomocnych w walce z zaciekami z potu jest aspiryna. Wystarczy rozgnieść dwie tabletki, rozpuścić je dokładnie w połowie szklanki ciepłej wody, a w powstałym roztworze zamoczyć na dwie-trzy godziny zaplamione fragmenty odzieży.

2. Dezynfekcyjnie

Kolejnym odplamiaczem idealnym na tę okazję jest płyn do naczyń zmieszany z wodą utlenioną w proporcji 1:2. Taką miksturą trzeba natrzeć zaplamione miejsca i zostawić ubranie na godzinę, po czym dokładnie wypłukać materiał.

3. A soli do woli

Rozpuszczona w szklance wody łyżka soli również może okazać się zbawienna. Roztwór należy nanosić na plamę czystą gąbką raz za razem, aż plama zniknie.

4. Kwaśna sprawa

Sok z cytryny rozcieńczony wodą w proporcji 1:1 to także świetna metoda na plamy z potu. Wystarczy natrzeć je sokiem za pomocą gąbeczki. Podobnie zadziała ocet spirytusowy – plamę skrapia się jego niewielką ilością, po czym pociera o siebie zaplamione kawałki materiału. Tak potraktowane ubranie należy od razu wyprać zgodnie z zaleceniami na metce.

5. Sodą je!

Pasta z sody oczyszczonej i niewielkiej ilości wody znakomicie sprawdza się w przypadku bardzo wielu plam. Także i w tym przypadku należy nałożyć ją grubą warstwą na zaplamione okolice i zostawić na godzinę, po czym wyprać w zwykły sposób.

Zła wiadomość jest taka, że że powszechnie stosowane antyperspiranty, które teoretycznie zmniejszają pocenie, przy okazji utrwalają plamy z potu. Aby tego uniknąć, należy wybierać te, które zawierają jak najmniej związków glinu. Dobrym pomysłem jest też stosowanie antyperspirantów na noc, a nie bezpośrednio przed założeniem ubrania. Nie szkodzi to skórze, za to pozwala uniknąć bezpośredniego kontaktu tkaniny z niewchłoniętym preparatem.

Poprzedni artykułZarobki w Anglii
Następny artykułPrzyprawy do kurczaka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Zarobki w Danii

Skandynawia w ostatnich latach stała się modnym kierunkiem emigracji zarobkowej Polaków. Na jakie wynagrodzenia można zatem liczyć w Danii?

Pełnomocnictwo dla pracownika – wzór

W miarę rozwoju firmy jej właściciel musi liczyć się z tym, iż nie wszystko będzie mógł załatwić sam, a coraz większą ilość obowiązków będzie musiał cedować na swoich pracowników. W praktyce często zdarza się iż pracownik firmy występuje na zewnątrz jako jej reprezentant, ważne aby posiadał w takiej sytuacji stosowne upoważnienie.

Zobacz też

Co grozi za brak kasy fiskalnej?

Większość sprzedawców ma obowiązek posiadania kasy fiskalnej. Jej brak może wiązać się z karą finansową, w tym także z koniecznością zapłacenia dodatkowego podatku.

Aranżacja salonu: gdzie najlepiej ustawić telewizor?

Urządzając salon i wybierając do niego meble, często myślimy także o telewizorze. Nie da się ukryć, że ten sprzęt...

Co zrobić, gdy uszkodzi się matryca do laptopa?

Laptop to dla wielu z nas sprzęt codziennie wykorzystywany do pracy. Dlatego nie powinno być zaskoczenia, że wiele osób...

Może Cię zainteresuje: