Jak usunąć plamy z soku wiśni lub czereśni?

Prowadzenie domu    
ocena

Wiśnie i ciemne czereśnie są bardzo zdrowe – zwłaszcza zbawienne są ich barwniki, czyli antocyjany, działające przeciwnowotworowo. Niestety te same antocyjany często przyprawiają o ból głowy osoby, które muszą odplamić zabrudzone sokiem z tych owoców ubrania czy bieliznę stołową.

Jak usunąć plamy z soku wiśni lub czereśni?

pixabay.com

1. Plamy lekkie.

Odsącz sok z tkaniny za pomocą papierowego ręcznika lub czystej, wilgotnej szmatki. Na plamę wyciśnij sok z cytryny (lub nalej nieco octu) i zostaw na parę minut, po czym wypłucz i wysusz materiał na słońcu. Kwas powinien rozłożyć barwnik, zaś słońce ma silne działanie wybielające. Cytryna powinna pomóc w przypadku plam z wiśni na rękach.

2. Plamy uporczywe.

W misce zmieszaj 1 litr ciepłej wody z 1 łyżką stołową octu i pół łyżeczki bezbarwnego płynu do naczyń (kolorowy mógłby zabarwić materiał), a następnie namocz w tym zaplamioną tkaninę na kwadrans do pół godziny. Po tym czasie lekko przepłucz i wypierz zgodnie z zaleceniami na metce. Taki płyn możesz również przechowywać w spryskiwaczu jako podreczny i natychmiastowy odplamiacz.

A czy Ty masz jeszcze inny sposób na pozbycie się plam z wiśni?

OCENA
3.67
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 4 =