Jak usunąć plamy z tłuszczu?

Prowadzenie domu    
ocena

Plamy z tłuszczu zdarzają się dość często. Wystarczy chwila nieuwagi w kuchni czy przy stole i plama gotowa. Właśnie z tego powodu warto znać różne sposoby radzenia sobie z tłustymi zabrudzeniami.

Jak usunąć plamy z tłuszczu?

photoxpress.com

Plamy z tłuszczu można usunąć. Jak zwykle ważny jest tu czas działania. Ale nie tylko. Istotne jest również, czy poplamione tłuszczem ubranie można wyprać, czy też nie, bowiem w obu przypadkach stosuje się inne sposoby na pozbycie się niechcianych plam.

Jeżeli tkanina nadaje się do prania, to należy najpierw zebrać jak najdokładniej tłuszcz z tkaniny. Należy przy tym uważać, aby bardziej nie rozetrzeć plamy. Można zebrać go np. tępą stroną noża. Następnie taką plamę zwilżamy olejkiem eukaliptusowym, a potem pierzmy tak jak zwykle.

Jeżeli plama powstała na takiej tkaninie, której nie można prać w wysokich temperaturach, to tutaj również przyda się olejek eukaliptusowy. Na taką delikatną tkaninę należy nałożyć trochę olejku, a następnie wyprać ręcznie lub w niskiej temperaturze.

Jeżeli tłuste plamy powstały na tapicerce, to trzeba posypać je talkiem. Po około kwadransie talk należy usunąć szczotką. Czasami potrzebna jest kilkukrotna powtórka tej czynności.

Niekiedy zdarzy się mały „wypadek” i na ukochanej torebce pojawia się plama z tłuszczu. Jeżeli plama jest świeża, to należy ja potraktować terpentyną. Natomiast jeśli plama jest stara, trzeba przygotować papkę z kredy i spirytusu denaturowanego. Taką papkę nakłada się na plamę, przyciska czymś ciężkim i pozostawia do wyschnięcia. Potem strzepuje się proszek... i już! Jeżeli plama jeszcze nie zniknęła w całości, trzeba powtórzyć zabieg.

Jeśli plama z tłuszczu znajduje się na jasnych skórzanych butach, to należy ją potraktować papką z gliny i wody. Po takim zabiegu buty trzeba wypastować i – oczywiście – wypolerować.

UWAGA!

Warto pamiętać, że jeśli nie wiemy dokładnie, jakiego pochodzenia jest dana plama, to nie wolno prać ubrania w gorącej wodzie, ponieważ to może tylko te plamę utrwalić.

Jak sobie radzicie z plamami po tłuszczu? Znacie jeszcze jakieś inne sposoby niż te wymienione w artykule? Zachęcam do wypowiadania się w komentarzach.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 5 =