Jak usunąć plamy z trawy?

Prowadzenie domu    
ocena
Patrząc na dzieci bawiące się w ogrodzie czy grające w piłkę na boisku, wzdychamy czasem – ile znów będzie prania! Kolana i siedzenia spodni nieuchronnie otrzymają sporą dawkę chlorofilu i innych roślinnych barwników. Jednak nie oznacza to wcale, że ubrania będą nieodwracalnie zniszczone. Wystarczy zastosować odpowiednie metody odplamiania.

Jak usunąć plamy z trawy?

1. Po pierwsze – zwykłe pranie.

W przypadku plam z trawy nie ma ryzyka, że zwykłe pranie odzieży je utrwali, dlatego po pierwsze użyj swojego zwykłego proszku i wypierz ubranie zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli to nie pomoże, spróbuj któregoś z poniższych sposobów.

2. Rozpuść je.

Jeżeli po praniu plamy nadal szpecą materiał, możesz spróbować kilku metod. Pierwszą z nich jest natarcie plamy alkoholem, na przykład spirytusem. Na początek wypróbuj wódkę lub roztwór spirytusu w proporcji 1:1, a jeśli to nie pomoże, sięgnij po czysty spirytus. Barwniki odpowiedzialne za powstanie plamy znakomicie się w nim rozpuszczają, usunięcie więc śladów dobrej zabawy nie powinno być trudne. Zamiast alkoholu możesz użyć wodnego roztworu octu spirytusowego.

3. Wybiel je.

Jeśli zaplamioną tkaninę można wybielać, wykorzystaj odpowiedni preparat zawierający chlor. Możesz też spróbować usunąć plamę mieszaniną ¼ szklanki wybielacza, ¼ szklanki wody utlenionej i ¾ szklanki zimnej wody. Nalej nieco płynu na zaplamione miejsce i pozostaw na 30-60 minut, po czym dokładnie wypłucz pod bieżącą wodą.

4. Nie utrwal ich!

Chlorofil, karotenoidy i ksantofile odpowiedzialne za kolor plam z trawy niestety zyskują nową moc za sprawą amoniaku, odtłuszczaczy czy składników o odczynie zasadowym – dlatego jeśli nie chcesz utrwalić przebarwień, unikaj tych substancji i sięgnij po którąś z metod opisanych powyżej.

Kiedy już opanujesz metody usuwania plam z trawy, widok nawet najzacieklejszego meczu między podwórkowymi futbolistami nie wprawi w drżenie twojego serca. A może masz swoje wypróbowane sposoby na usuwanie plam z trawy?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 1 =

Ciekawy artykul. Polecam szczegolnie pkt 2

~ ewa / 2014-11-29 10:40:37
oceń komentarz: (0) (0)

A kto patrzy czy mamy plamy na trawie?

~ Karol / 2018-03-14 20:03:37
oceń komentarz: (0) (0)

Superowy. Pomys ale wole aby było to bardzo superowe jak moavbdb jkl napisać przepis na placka

~ kingfja hdjhdhdjbdhd / 2018-04-15 14:13:15
oceń komentarz: (0) (0)