Jak usunąć plamy z wina?

Prowadzenie domu    
ocena

Czerwone wino to jedna z najbardziej plamiących substancji, z jakimi stykamy się na co dzień. Jeśli jednak lubisz je pić lub serwować gościom, musisz liczyć się z koniecznością usuwania plam przez nie spowodowanych. Z naszymi poradami nie będzie to trudne.

Jak usunąć plamy z wina?

pixabay.com

1. Woda gazowana (na mokrą plamę).

Możesz wypróbować polewanie plamy wodą gazowaną. Kiedy woda się odgazuje, nalej kolejną porcję i powtarzaj tę czynność, aż plama nie będzie widoczna, a następnie wysusz zaplamione miejsce. Metoda ta nieźle sprawdzi się w przypadku dywanu czy tapicerki, jednak trzeba pamiętać, by odsączyć wodę czystą szmatką lub papierowymi ręcznikami.

2. Sól (na mokrą plamę).

Jeśli wino rozlało się tuż przed momentem, posyp plamę grubą warstwą soli – jeśli przebarwi się ona od razu, wymień ją na świeżą i zostaw na godzinę lub do wyschnięcia. Sól wchłonie wino i tkanina będzie się nadawać do prania.

3. Mleko (na mokrą plamę).

Odciśnij (bez pocierania) wino papierowym ręcznikiem. Zamocz zaplamioną tkaninę w mleku na co najmniej godzinę, a plamy powinny zniknąć. Wypłucz dokładnie mleko, po czym wypierz tkaninę według zaleceń producenta. Ta metoda nie nadaje się do dywanów i tapicerki!

 

4. Koci żwirek (na mokrą plamę).

Rozłóż tkaninę na płasko w plastikowej misce i nasyp na plamę koci żwirek, warstwą grubości około półtora centymetra. Lekko dociśnij go do materiału, by wchłonął jak najwięcej wina. Następnie wysyp żwirek do śmieci lub odkurz go, nie pozwalając wyschnąć, bo stwardnieje i może uszkodzić materiał. Dokładnie oczyszczoną ze żwirku odzież lub inną tkaninę upierz zgodnie z zaleceniami producenta.

5. Pianka do golenia (na suchą plamę).

W suchą tkaninę, na której jest plama od wina, wetrzyj piankę do golenia. Wybierz taką, która nie zawiera barwników. Usuń nadmiar pianki i upierz rzecz w maksymalnie wysokiej temperaturze (ale trzymając się zaleceń producenta).

6. Wódka (na suchą plamę).

Do małej miseczki wlej nieco wódki i namocz w niej zaplamioną tkaninę. Po godzinie wypierz tak, jak zwykle.

A jak Ty radzisz sobie z plamami z wina?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 4 =