Prowadzenie domu Jak usunąć plamy z wina?

Jak usunąć plamy z wina?

-

1. Woda gazowana (na mokrą plamę).

Możesz wypróbować polewanie plamy wodą gazowaną. Kiedy woda się odgazuje, nalej kolejną porcję i powtarzaj tę czynność, aż plama nie będzie widoczna, a następnie wysusz zaplamione miejsce. Metoda ta nieźle sprawdzi się w przypadku dywanu czy tapicerki, jednak trzeba pamiętać, by odsączyć wodę czystą szmatką lub papierowymi ręcznikami.

2. Sól (na mokrą plamę).

Jeśli wino rozlało się tuż przed momentem, posyp plamę grubą warstwą soli – jeśli przebarwi się ona od razu, wymień ją na świeżą i zostaw na godzinę lub do wyschnięcia. Sól wchłonie wino i tkanina będzie się nadawać do prania.

3. Mleko (na mokrą plamę).

Odciśnij (bez pocierania) wino papierowym ręcznikiem. Zamocz zaplamioną tkaninę w mleku na co najmniej godzinę, a plamy powinny zniknąć. Wypłucz dokładnie mleko, po czym wypierz tkaninę według zaleceń producenta. Ta metoda nie nadaje się do dywanów i tapicerki!

4. Koci żwirek (na mokrą plamę).

Rozłóż tkaninę na płasko w plastikowej misce i nasyp na plamę koci żwirek, warstwą grubości około półtora centymetra. Lekko dociśnij go do materiału, by wchłonął jak najwięcej wina. Następnie wysyp żwirek do śmieci lub odkurz go, nie pozwalając wyschnąć, bo stwardnieje i może uszkodzić materiał. Dokładnie oczyszczoną ze żwirku odzież lub inną tkaninę upierz zgodnie z zaleceniami producenta.

5. Pianka do golenia (na suchą plamę).

W suchą tkaninę, na której jest plama od wina, wetrzyj piankę do golenia. Wybierz taką, która nie zawiera barwników. Usuń nadmiar pianki i upierz rzecz w maksymalnie wysokiej temperaturze (ale trzymając się zaleceń producenta).

6. Wódka (na suchą plamę).

Do małej miseczki wlej nieco wódki i namocz w niej zaplamioną tkaninę. Po godzinie wypierz tak, jak zwykle.

A jak Ty radzisz sobie z plamami z wina?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Fundacja Nauki Polskiej – co to jest, czym się zajmuje?

Dzięki Fundacji na rzecz Nauki Polskiej wielu przedstawicieli środowiska naukowego w Polsce ma możliwość zdobycia finansowych środków na prowadzenie badań. Oprócz tego organizacja ta przyznaje nagrody oraz stypendia. Jest również wydawcą publikacji naukowych oraz aktywnym uczestnikiem współpracy międzynarodowej.

Poród – formalności w szpitalu

W przypadku kobiety rodzącej obowiązuje odgórnie ustalona procedura przyjmowania do szpitala. Ciężarna, mimo silnego bólu, musi wypełnić liczne druki i odpowiadać na wiele pytań. Niestety zazwyczaj nie da się tego ominąć. Oczywiście, dokumenty należy spakować w jednym miejscu, aby przynajmniej w ten sposób przyspieszyć szpitalne formalności.

Zobacz też

Jak używać wykałaczki?

Savoir-vivre przywiązuje szczególną wagę do zachowania się przy stole. Ogólnie „co kraj, to obyczaj”. Odstępstwa reguł są drażliwą sprawą. Dobrze dowiedzieć się, jakie panują zwyczaje.

Czy warto zainwestować w deskorolkę elektryczną?

Nowoczesne rozwiązania sprzętowe z roku na rok zyskują na popularności. Coraz chętniej wykorzystujemy je do codziennego użytku i posługujemy...

Pokarmy stałe w diecie niemowlęcia. ABC rozszerzania diety

Rozszerzanie diety to niezwykle ważny etap w życiu każdego niemowlęcia. Wprowadzanie pokarmów stałych pozwala bowiem nie tylko poznawać nowe...

Może Cię zainteresuje: