Jak usunąć plamy z zamszowych butów?

Prowadzenie domu    
ocena

Zamsz, skóra pozbawiona warstwy licowej jest miękka, przyjemna w dotyku, bardzo ładna i niestety – łatwo się brudzi, a trudno czyści. Z naszymi radami możesz jednak coś zaradzić i przywrócić zamszowemu obuwiu czystość i estetyczny wygląd.

Jak usunąć plamy z zamszowych butów?

pixabay.com

1. Zaschnięte plamy.

Czystą, miękką szmatką potrzyj zabrudzone miejsce. Pomoże to usunąć resztki niepożądanej substancji, ale też przywrócić ładną fakturę skórze. Jeśli jednak plama nie ustępuje, możesz spróbować wytrzeć ją gumką-myszką (kolorowe szkolne gumki mogą dodatkowo zabrudzić zamsz). Jeśli i to nie pomoże, ostatnią deską ratunku może okazać się papierowy pilnik do paznokci. Przetrzyj nim plamę, a następnie dokładnie wyszczotkuj to miejsce gumową szczotką do zamszu. Dla bezpieczeństwa możesz najpierw wypróbować działanie pilnika na jakiejś wewnętrznej i niewidocznej części buta.

2. Tłuste plamy.

Jak najszybciej musisz posypać plamę talkiem, zasypką dla niemowląt lub mąką ziemniaczaną, które wchłoną tłuszcz. Kiedy zobaczysz, że proszek stał się tłusty, usuń go z buta miękką szczotką. Powtarzaj tę procedurę aż plama zniknie, a skóra przybierze normalny wygląd. Na koniec wyszczotkuj obuwie specjalną, gumową szczoteczką do zamszu.

3. Mokre plamy.

Czystą, miękką ściereczką albo ręcznikiem papierowym odsącz wodę ze skóry. Zmieniaj ściereczki tak często, jak to konieczne – aż do chwili, w której ściereczka przyciśnięta do buta będzie sucha. Zostaw buty w przewiewnym, nienasłonecznionym miejscu, z dala od bezpośrednich źródeł ciepła, do całkowitego wyschnięcia. Jeśli plama zniknęła, wyszczotkuj buty specjalną szczotką do zamszu. Jeśli nie – postępuj jak w przypadku plamy zaschniętej.

4. Uwaga!

Aby twoje zamszowe buty zachowały dłużej swój estetyczny wygląd i nie plamiły się tak łatwo, używaj specjalnego impregnatu do skór nielicowych, zawsze zgodnie z zaleceniami producenta.

A jak Ty dbasz o swoje zamszowe buty?

OCENA
3.83
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 2 =