Jak usunąć plamy ze skórzanego obuwia?

Prowadzenie domu    
ocena

Skórzane buty łatwo ulegają zabrudzeniu, zwłaszcza gdy mają na nie wpływ takie czynniki zewnętrzne, takie jak sól, którą posypywane są zimą chodniki czy błoto czyhające jesienią na przechodniów. Ponieważ jednak skóra jest porowata i brud łatwo w nią wnika, nietrudno o plamy. Jeśli więc przetarcie obuwia wilgotną szczotką nie pomogło, spróbuj metody, którą znajdziesz poniżej.

Jak usunąć plamy ze skórzanego obuwia?

pixabay.com

1. Przygotuj się.

Będziesz potrzebować miski, wody i octu spirytusowego. Przyda się też miękka szmatka, ściereczka z mikrofibry, szczotka do obuwia, pasta do butów, talk, gazety i gumka kreślarska. Miękką ściereczką lub szczotką usuń z butów wszelkie zanieczyszczenia. Wyciągnij sznurowadła, aby nie zamokły ani nie zabrudziły się pastą. Sznurowadła można prać, więc rozważ wrzucenie ich do pralki w woreczku do prania delikatnych materiałów.

2. Plamy z soli.

Jeśli chcesz usunąć plamy z soli, zmieszaj ze sobą w równych proporcjach ocet i wodę, a następnie zamocz w tym czystą szmatkę i nanoś płyn bez pocierania na zaplamione miejsca, aż plamy znikną.

Uwaga! Nigdy nie zostawiaj butów do wyschnięcia na słońcu ani pod kaloryferem – skóra może zesztywnieć lub się odbarwić.

3. Tłuste plamy.

Jedną z najprostszych metod jest zastosowanie talku. Sprawdzi się on znakomicie, jeśli plama jest świeża. Najpierw postaraj się odcisnąć jak najwięcej tłuszczu za pomocą chusteczki higienicznej czy ściereczki. Staraj się nie pocierać ani nie skrobać po skórze – jest porowata i wchłania brud, nie chcesz więc jej tego ułatwić. Obficie posyp plamę talkiem i zostaw na noc. Rano delikatnie wyszczotkuj miejsce, w którym była plama. Nie trzyj za mocno, by nie wcierać w skórę resztek talku. Możesz też wykorzystać płyn do naczyń rozcieńczony wodą. Możesz nanieść go na plamę czystą szmatką, a potem spłukać wodą destylowaną. Nie jest to dobra metoda, jeśli obawiasz się przemoczenia obuwia.

Pamiętaj, aby buty suszyć w cieniu i w przewiewnym miejscu, z dala od bezpośrednich źródeł ciepła.

A Ty? Jak czyścisz swoje skórzane buty?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 1 =