Jak usunąć przykry zapach z szafy?

Prowadzenie domu    
ocena

Zdarza się czasami, że po otwarciu szafy czuć nieprzyjemny zapach. Nie jest to zapach ani stęchlizny (o tym mowa w innym artykule) ani wilgoci. Co więc należy zrobić w tej sytuacji?

Jak usunąć przykry zapach z szafy?

sxc.hu

- Przede wszystkim, już na etapie ustawiania mebli w pokoju, należy pamiętać o tym, żeby meble nie stały przysunięte całkiem do ściany. Zawsze musi pozostać pomiędzy szafą a ścianą kilka wolnych centymetrów. Jest to bardzo ważne dla prawidłowej cyrkulacji powietrza. Dzięki temu mebel nie odbiera ewentualnej wilgoci od ściany. A wilgoć może pojawić się niestety nawet i w nowym budownictwie.

- Szafy należy wietrzyć tak często, jak tylko jest to możliwe. Jeśli nikt się nie zapowiedział, a nam nie będą przeszkadzały pootwierane szafy, to należy zacząć wietrzenie. Oczywiście najlepiej przy uchylonych oknach. Świeżego powietrza nigdy dość.

- O meble należy dbać tak samo, jak o inne swoje rzeczy. Po wyjęciu wszystkich ubrań należy przemyć meble ściereczką zanurzoną w ciepłej, mydlanej wodzie. Nie należy przesadzać z ilością wody, trzeba uważać, żeby woda nie dostała się w zakamarki. Na koniec należy przetrzeć do sucha drugą ściereczką.

- Ubrania, przed włożeniem do szafy, muszą być dosuszone. Nie wolno składać ubrań jeszcze trochę wilgotnych. To się tyczy również pościeli, ręczników, ściereczek, itp.

- Do szafy można też zastosować specjalne pachnące zawieszki albo woreczki zapachowe. Można je kupić w drogeriach albo zamówić przez Internet. Wybór jest ogromny. Można także przygotować własnoręcznie takie woreczki zapachowe, jeśli oczywiście mamy odpowiednie produkty, np. lawendę.

- Zawsze można też zainwestować w specjalne odświeżacze w sprayu.

- Nowe szafy najlepiej przetrzeć roztworem wody i octu (2 łyżki octu na 1 litr wody). Następnie wytrzeć suchą ściereczką, a potem jeszcze spryskać odświeżaczem o ulubionym zapachu. Można także spryskać wnętrze szafy olejkiem lawendowym – to taki zapobiegawczy sposób przeciwko molom.

- Na pleśń zadziała woda z dodatkiem octu. Potem, po wysuszeniu szafy, trzeba jeszcze wstawić do środka pojemniki z lekko zmiażdżonymi goździkami.

- Zapach naftaliny zniknie, jeśli wstawi się do szafy roztwór soku cytrynowego i spirytusu (1:1).

Czy macie inne sposoby na usuwanie przykrego zapachu z szaf? Opiszcie je w komentarzu.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 4 =