Jak usunąć ślady po farbie do włosów?

Prowadzenie domu    
ocena

O usuwaniu plam po farbie do włosów trzeba wiedzieć to i owo, najlepiej zanim jeszcze rozpocznie się farbowanie włosów. W końcu farba do włosów jest farbą. Oznacza to, że z założenia ma barwić różne rzeczy, głównie włosy. Niestety, istnieje spore prawdopodobieństwo, że jeśli nie jesteś fryzjerką, farba gdzieś kapnie i coś zabrudzi – ubranie, dywan czy meble. Dlatego im szybciej zaczniesz działać, tym łatwiej będzie ci usunąć plamę.

Jak usunąć ślady po farbie do włosów?

pixabay.com

1. Na tkaninach, które można prać.

Przed rozpoczęciem usuwania plamy musisz określić, czy odplamiany materiał można wybielać – znajdziesz tę informację na wszywce. Jeśli tak, w czystym naczyniu rozcieńcz wybielacz zgodnie z zaleceniami producenta, zanurz w roztworze zaplamiony materiał i zostaw na około pół godziny. Normalnie nie należy moczyć materiałów w wybielaczu zbyt długo, ale barwnik z farby do włosów jest bardzo trudny do usunięcia. Po upłynięciu podanego czasu wypłucz materiał w zimnej wodzie i upierz zgodnie z zaleceniami producenta.

Jeżeli tkaniny nie wolno wybielać, przygotuj w czystym wiaderku roztwór 1 szklanki amoniaku w 4 litrach wody. Teraz przygotuj drugie naczynie i napnij nad nim odplamiany materiał, zabezpieczając na brzegu naczynia gumką. Powoli przelewaj roztwór przez plamę. Gdy plama zblednie, wypłucz materiał i wypierz zgodnie z zaleceniami producenta. Pamiętaj, że nie można mieszać amoniaku i wybielacza, ponieważ powstanie silnie trujący gaz.

2. Na tapicerce.

Wymieszaj 2 szklanki chłodnej wody, łyżkę stołową płynu do naczyń i łyżkę stołową octu. Nanieś na plamę za pomocą gąbki lub tamponu z czystej, białej szmatki. Staraj się nie przesączyć zbytnio tapicerki, ponieważ możesz spowodować problem z jej wyschnięciem. Na bieżąco odciskaj więc nadmiar płynu papierowymi ręcznikami. Powtarzaj te dwie czynności, aż usuniesz plamę (a przynajmniej sprawisz, że stanie się mniej widoczna). Jeśli plama jest bardzo uporczywa, przyłóż nasączony tampon i zostaw go na kwadrans, po czym odciśnij płyn w ręcznik. Teraz czas na płukanie – spryskaj obficie odplamiane miejsce zimną wodą i znów odsącz. Jeśli plama zniknęła, zakończ odplamianie. Jeśli nie – nanieś na plamę alkohol izopropylowy i odsącz. Jeżeli i to nie pomogło – sięgnij po opisywany wyżej roztwór amoniaku. Ostatnią deską ratunku natomiast może okazać się woda utleniona, jednak wypróbuj ją najpierw w mało widocznym miejscu, by upewnić się, że nie narobi więcej kłopotów.

A czy Ty masz dobry sposób na plamy z farby do włosów?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 3 =