Prowadzenie domu Jak usunąć ślady po farbie do włosów?

Jak usunąć ślady po farbie do włosów?

-

1. Na tkaninach, które można prać.

Przed rozpoczęciem usuwania plamy musisz określić, czy odplamiany materiał można wybielać – znajdziesz tę informację na wszywce. Jeśli tak, w czystym naczyniu rozcieńcz wybielacz zgodnie z zaleceniami producenta, zanurz w roztworze zaplamiony materiał i zostaw na około pół godziny. Normalnie nie należy moczyć materiałów w wybielaczu zbyt długo, ale barwnik z farby do włosów jest bardzo trudny do usunięcia. Po upłynięciu podanego czasu wypłucz materiał w zimnej wodzie i upierz zgodnie z zaleceniami producenta.

Jeżeli tkaniny nie wolno wybielać, przygotuj w czystym wiaderku roztwór 1 szklanki amoniaku w 4 litrach wody. Teraz przygotuj drugie naczynie i napnij nad nim odplamiany materiał, zabezpieczając na brzegu naczynia gumką. Powoli przelewaj roztwór przez plamę. Gdy plama zblednie, wypłucz materiał i wypierz zgodnie z zaleceniami producenta. Pamiętaj, że nie można mieszać amoniaku i wybielacza, ponieważ powstanie silnie trujący gaz.

2. Na tapicerce.

Wymieszaj 2 szklanki chłodnej wody, łyżkę stołową płynu do naczyń i łyżkę stołową octu. Nanieś na plamę za pomocą gąbki lub tamponu z czystej, białej szmatki. Staraj się nie przesączyć zbytnio tapicerki, ponieważ możesz spowodować problem z jej wyschnięciem. Na bieżąco odciskaj więc nadmiar płynu papierowymi ręcznikami. Powtarzaj te dwie czynności, aż usuniesz plamę (a przynajmniej sprawisz, że stanie się mniej widoczna). Jeśli plama jest bardzo uporczywa, przyłóż nasączony tampon i zostaw go na kwadrans, po czym odciśnij płyn w ręcznik. Teraz czas na płukanie – spryskaj obficie odplamiane miejsce zimną wodą i znów odsącz. Jeśli plama zniknęła, zakończ odplamianie. Jeśli nie – nanieś na plamę alkohol izopropylowy i odsącz. Jeżeli i to nie pomogło – sięgnij po opisywany wyżej roztwór amoniaku. Ostatnią deską ratunku natomiast może okazać się woda utleniona, jednak wypróbuj ją najpierw w mało widocznym miejscu, by upewnić się, że nie narobi więcej kłopotów.

A czy Ty masz dobry sposób na plamy z farby do włosów?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Skalnik – tworzenie, pielęgnacja

Skalniaki potrafią dodać naszemu ogrodowi bardzo oryginalny wygląd. Ozdabiają go przez cały sezon i wprowadzają powiew górskich klimatów. Jak zrobić skalniak w swoim własnym ogrodzie?

Jak nauczyć się rysować?

Aby nauczyć się rysować, wcale nie trzeba posiadać ogromnego talentu. Nauka wymagaćwiczeń i czasu, ale praca w nią włożona z pewnością przyniesie zadowalające efekty. Warto zapoznać się z kilkoma zasadami, które pomogą nam i ułatwią w znaczny sposób stawianie pierwszych kroków w opanowaniu sztuki rysunku.

Zobacz też

Zabytki UNESCO w Małopolsce

Na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego wpisano 13 obiektów, pochodzących z Polski. Aż 8 z nich znajduje się na terenie województwa małopolskiego.

Aranżacja salonu: gdzie najlepiej ustawić telewizor?

Urządzając salon i wybierając do niego meble, często myślimy także o telewizorze. Nie da się ukryć, że ten sprzęt...

Co zrobić, gdy uszkodzi się matryca do laptopa?

Laptop to dla wielu z nas sprzęt codziennie wykorzystywany do pracy. Dlatego nie powinno być zaskoczenia, że wiele osób...

Może Cię zainteresuje: