Jak usunąć ślady po taśmie klejącej?

Prowadzenie domu    
ocena

Taśma klejąca ma wiele zastosowań, niestety klej znajdujący się na niej lubi trwale przywierać do powierzchni, na których się znajdowała. O ile jednak w przypadku szkła jest to problem łatwy do rozwiązania, to inne powierzchnie wymagają rozmaitych metod. Ważne, by wiedzieć, jak podejść do plamy.

Jak usunąć ślady po taśmie klejącej?

fotolia.com

1. Na ścianie.

Teoretycznie rodzaj kleju zastosowany w różnego rodzaju taśmach klejących (taśmie izolacyjnej, maskującej czy celofanowej) powinien pozwolić na całkowite jej odlepienie. Niestety czasem się to nie udaje. Wtedy możesz spryskać zabrudzone miejsce ciepłym roztworem płynu do naczyń – w szklance ciepłej wody rozprowadź pół łyżeczki płynu. Pryskaj na plamę i staraj się ja zetrzeć czystą ściereczką.

2. Z mebli.

Dzieci naklejają na meble nalepki – a to w modzie są kucyki, a to auta, kiedy indziej znów wampiry. Tylko do odklejania tego wszystkiego z okleiny mniej jest chętnych. Generalnie najlepiej sprawdzą się w tym wypadku wszystkie tłuste środki: można spryskać niechcianą naklejkę olejem jadalnym, można zrobić okład z majonezu na kawałki papierowego ręcznika, można też spryskać WD-40. Kiedy naklejka zmieni barwę, weź plastikowy nożyk, szpachelkę lub starą kartę bankomatową i drobnymi ruchami zeskrob ją z powierzchni mebla. Podobnie możesz postąpić z przedmiotami z tworzyw sztucznych – olej czy smar nie uszkodzą ich powierzchni, a tłuszcz łatwo jest zmyć.

3. Z drewna.

Tym razem przyda ci się suszarka do włosów, jednak nie porzucaj sprawdzonych przyjaciół – plastikowego nożyka, szpachelki czy starej karty do bankomatu. Podgrzej naklejkę, taśmę czy resztki kleju i od razu delikatnie zeskrobuj je i podważaj swoim narzędziem, dbając o to, by nie naruszyć drewna. Jeśli nie uda ci się całkowicie usunąć kleju w ten sposób, ponownie podgrzej czyszczone miejsce i delikatnie spróbuj użyć małej szczoteczki. Pamiętaj, że klej będzie przyciągać kurz, a miejsce to będzie się brudzić. Dlatego rozważ przeszlifowanie plamy papierem ściernym i ewentualne zaimpregnowanie tego obszaru.

4. Ze szkła.

Tak naprawdę ze szkła możesz usuwać resztki taśmy dowolną metodą, podgrzewając, natłuszczając, namaczając w mydlinach... Szkło się nie niszczy – o ile go nie stłuczesz, jest odporne na chemikalia i każda z powyższych metod, wsparta umyciem szkła odpowiednim środkiem, powinna zadziałać.

A jak Ty usuwasz taśmę i naklejki z różnych powierzchni?

OCENA
3.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 5 =

Nie trzeba się martwić śladami po taśmie, jeśli się wybierze odpowiednią. Ostatnio zamawiałam w Pakarcie – łatwo odchodziła i nie zostawiła śladów. Kwestia dobrego wyboru ;)

~ dariamikus / 2016-06-08 08:07:42
oceń komentarz: (2) (0)