Jak usunąć tłuste plamy?

Prowadzenie domu    
ocena

Chociaż nowoczesne proszki do prania wydają się być wszechmocne (a na pewno próbują nas o tym przekonać ich reklamy) to na pewno nie raz i nie dwa zdarzyło ci się odkryć, że tłusta plama wcale nie zniknęła z ulubionej bluzki. Nie martw się jednak, bo nasze rady pozwolą ci na odzyskanie ukochanego ubrania, uratowanie obrusa czy dywanu.

Jak usunąć tłuste plamy?

pixabay.com

1. Metoda ludwikowa.

Bezpośrednio na plamę nalej nierozcieńczony płyn do naczyń, najlepiej biały lub bezbarwny. Jeśli twój płyn do naczyń ma intensywny kolor, wypróbuj go najpierw na niewidocznej części danej odzieży i upewnij się, że jej nie zafarbuje. Następnie wmasuj płyn w zatłuszczone miejsce. Jeśli plama jest wyjątkowo uporczywa, możesz użyć szczoteczki, uważaj jednak, by nie naruszyć włókien materiału. Następnie przepłucz odplamiane miejsce octem spirytusowym aby usunąć dokładnie detergent. Możesz przelewać materiał octem nad jakimś naczyniem i wykorzystać go kilka razy do dokładnego przepłukania. W końcu upierz odzież według zaleceń producenta. Jeśli plama nie puści, powtórz całą procedurę tyle razy, ile to będzie konieczne.

2. Metoda proszkowa.

Nada się do dywanów, tapicerki i innych obiektów trudnych do uprania. Można ją stosować do wełny, acetatu, jedwabiu czy akrylu. Plamę zasyp absorbentem. Możesz zastosować mąkę kukurydzianą lub ziemniaczaną, proszek do pieczenia, talk albo sól. Zostaw proszek na plamie, aż przesiąknie tłuszczem – wtedy pozbądź się go za pomocą szczotki i kartki lub szufelki. Jeśli plama nie zniknęła, zastosuj proszek do czyszczenia dywanów na sucho, oczywiście zgodnie z zaleceniami producenta.

3. Uwaga!

W przypadku wyjątkowo uporczywych plam na tapicerce lub dywanach zwróć się do fachowca, który dysponuje odpowiednim sprzętem i środkami czystości.

A czy Ty masz wypróbowaną metodę na usuwanie tłustych plam?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 2 =