Jak usunąć trudne plamy z ubranek niemowlęcych?

Prowadzenie domu    
ocena

Nie da się ukryć, że wraz z pojawieniem się w rodzinie dziecka ilość plam wzrasta piorunująco – co samo w sobie może nie byłoby tak trudne, gdyby nie fakt, że nie możemy sięgnąć po normalne odplamiacze czy inną chemię ze względu na możliwość podrażnienia delikatnej skóry niemowlęcia. Kiedy więc kolejna zupka albo pyszny makaronik z sosem wylądują na ślicznych niemowlęcych fatałaszkach, zajrzyj do naszego poradnika i walcz z plamami jak zawodowiec.

Jak usunąć trudne plamy z ubranek niemowlęcych?

fotolia.com

1. Plamy białkowe.

Są to plamy z mleka modyfikowanego, mleka kobiecego, większość plam z jedzenia czy w końcu z tego, co uciekło z nieszczelnej pieluszki. Aby skutecznie z nimi walczyć, zacznij od usunięcia resztek substancji, która zabrudziła materiał. Następnie przepłucz plamę zimną wodą i zastosuj enzymatyczny odplamiacz do tkanin. Taki środek jest nie tylko przebadany dermatologicznie i całkowicie bezpieczny, ale też pozbawiony zbędnych dodatków (takich jak barwniki czy aromaty) i biodegradowalny. Odplamiacz zastosuj zgodnie z zaleceniami producenta. Następnie wypierz ubranko jak zwykle, ustawiając specjalny program dziecięcy lub podwójne płukanie.

2. Plamy tłuste.

Plamy tłuste powstają z oliwki do ciała, kremów czy wazeliny, ale też z jedzenia. Taką plamę zasyp najpierw grubą warstwą mąki kartoflanej lub talku – substancje te wchłoną tłuszcz i ułatwią wypranie ubranka. Po 15-20 minutach usuń proszek, wytrzep dokładnie ubranko, po czym na plamę nałóż pastę z dziecięcego proszku do prania i kilku kropel wody i zostaw na kolejne 10 minut. Dalej wypierz ubranka zgodnie z zaleceniami producenta.

3. Plamy z warzyw i owoców, zwłaszcza jagodowych.

Takie plamy stanowią nieco większe wyzwanie, jednak i je da się pokonać. Zmieszaj w szklance łyżkę octu z dwiema łyżkami wody i nanieś na plamę taką miksturę, na przykład za pomocą zakraplacza. Zostaw na 10 minut, po czym wypłucz zimną wodą i wypierz jak zwykle. Jeśli idzie o plamy z marchewki, wyglądające na nieusuwalne w sposób ludzki i nieludzki, nie musisz od razu chować ubranek w najgłębsze szuflady lub przerabiać je na ściereczki do kurzu. Wystarczy bowiem wyprać je jak zwykle, po czym wysuszyć w pełnym słońcu – jego promienie działają bowiem jak wybielacz.

A jak Ty walczysz z plamami na ubrankach swoich pociech?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 5 =