Jak usunąć wosk?

Prowadzenie domu    
ocena

Kiedy zabrudzimy ulubioną bluzkę czy sukienkę woskiem nie musimy jej od razu spisywać na straty. Oto kilka wskazówek jak sobie poradzić z woskowymi plamami.

Jak usunąć wosk?

sxc.hu

Kiedy poplamimy ubranie lub jakikolwiek inny materiał - np. obrus - woskiem, najpierw odczekajmy, aż wosk stwardnieje. Następnie go zdejmujemy. Najlepiej przełamać plamę na dwie części albo ściągnąć wosk w całości, nie rozdrabniamy go na malutkie kawałeczki. Do tłustej plamy, która pozostała, należy po obu stronach przyłożyć serwetkę albo arkusz papieru i następnie przycisnąć gorącym żelazkiem. Czynność powtarzamy tak długo, aż na papierze przestaną się pojawiać tłuste plamy.

Możemy również pobrudzoną tkaninę umieścić pod kranem i zalać wrzątkiem. Powinien on rozpuścić wosk, uważajmy jednak, aby się nie poparzyć gorącą wodą. Jeżeli powyższe zabiegi nie wystarczą, na tłustą plamę należy przyłożyć szmatkę nasączoną płynem do czyszczenia chemicznego lub rozpuszczalnikiem. Następnie tkaninę należy uprać.

W przypadku lnianych płócien plamy można usunąć poprzez wcieranie w nie oleju roślinnego. Nadmiaru oleju pozbywamy się suchą szmatką. Oczywiście dobrze jest też materiał uprać. Jeżeli zdarzy się tak, że plam woskowych jest dużo, wówczas wosk najpierw zdrapujemy, a następnie postępujemy tak, jak w przypadku tkanin bawełnianych, tj. posługując się ręcznikami papierowymi i gorącym żelazkiem.

Wosk na dywanieŹródło: sxc.hu

Sprawdzonym sposobem na niwelowanie woskowych plam z powierzchni dywanów jest wcieranie spirytusu. Spirytus sprawia, że wosk się łatwo wykrusza nie pozostawiając po sobie plam. Możemy również - jeżeli wylany wosk jest świeży - położyć na nim kostkę lodu tak, żeby stwardniał, a następnie go zdjąć. Pozostałe plamy czyścimy za pomocą płynów chemicznych. W przypadku dywanu również możemy wykorzystać patent z serwetkami i żelazkiem, jest on naprawdę niezawodny.


Jeżeli plama powstała na skutek wylania się kolorowej świecy, wówczas jest ryzyko powstania gorszych do usunięcia plam. W takim wypadku plamę nawilżamy czterochlorkiem węgla, ale tylko wtedy, jeżeli dywan nie jest podgumowany. Możemy również sporządzić pastę z krochmalu, skrobi kukurydzianej lub talku z dodatkiem płynu do czyszczenia chemicznego. Maź wcieramy w dywan, pozostawiamy do wyschnięcia, a następnie usuwamy za pomocą odkurzacza.


Z nawierzchni politurenowych, np. mebli, można usunąć woskowe plamy bez zadrapywania powierzchni tylko wtedy, kiedy wosk jest kruchy i twardy, nie wcześniej. Jak to zrobić? Wkładamy kostki lodu do plastikowej torebki i pozostawiamy ją na około 4 minuty na plamie. Następnie owijamy kawałkiem miękkiej szmatki nóż do smarowania i delikatnie skrobiemy wosk. Pozostałe po tym zabiegu tłuste ślady ścieramy suchą i czystą szmatką, a następnie wcieramy w nią mydło. Czyścimy szmatką lub papierowym ręcznikiem i jak zwykle polerujemy.

Znacie inne skuteczne sposoby na usunęcie wosku? Podzielcie się nimi.

OCENA
3.63
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 3 =