Prowadzenie domu Jak usunąć zapach dymu z domu/mieszkania?

Jak usunąć zapach dymu z domu/mieszkania?

-

Jeżeli zdarzy nam się coś przypalić, to w domu czuć zapach spalenizny, a w pomieszczeniu unosi się dym o nieprzyjemnym zapachu. Są jednak różne sposoby na pozbycie się go

Najpierw jednak należy pootwierać okna i drzwi (jeżeli to jest możliwe) i porządnie przewietrzyć mieszkanie. Przy wietrzeniu należy zawsze uważać na przeciągi, lepiej jest zabezpieczyć czymś skrzydło okienne niż kupować nowe.

– Na pozbycie się tego brzydkiego zapachu nasze babcie stosowały prosty sposób. W kuchni stawiały garnek z zimną wodą i pozostawiały go na jakiś czas. Zapach znikał.

– Można też blaty kuchenne czy inne powierzchnie w kuchni posypać solą. Sól posiada właściwości pochłaniające inne zapachy.

– Inny sposób to gotowanie octu. Zapach takiego octu powinien zneutralizować zapach dymu i spalenizny. Nie można jednak gotować go zbyt długo, bowiem wtedy zamiast zapachu dymu zafundujemy sobie w domu zapach octu, który również nie należy do najprzyjemniejszych.

– Jest jednak wyjście, gdyż zamiast octu, możemy zagotować wodę z dodatkiem skórek cytryny i pomarańczy albo nawet z dodatkiem świeżego soku cytrynowego.

– Zamiast cytrusów, możemy też gotować wodę z wanilią, goździkami i cynamonem.

– Brzydki zapach zneutralizuje także palona na patelni kawa (najlepiej ta w ziarnach).

Należy też wyprać zasłony, firany, obrusy, umyć wszystkie powierzchnie i przetrzeć ściany.

Dym z papierosów także można usunąć z pomieszczenia. Jest na to kilka sposobów.

Można na górnej szafce postawić miseczkę z octem. Ocet wchłania różne zapachy.

– W pomieszczeniu, w którym się pali, można powiesić wilgotną gąbkę.

Świece również pomagają w pozbyciu się brzydkiego zapachu. Można użyć zarówno zwykłych, jak i zapachowych. Te drugie możemy wybrać według własnych upodobań, choć świece o zapachu opium są wyjątkowo pomocne.

– Można także zainwestować w specjalny oczyszczacz powietrza, który ma filtr węglowy. Taki oczyszczacz pomaga w walce z kurzem, a także z roztoczami.

Jakie są Wasze sposoby na usunięcie zapachu dymu z domu? Dajcie znać w komentarzu.

Sabina Sosnowska

Sabina Sosnowska – urodzona pedantka, fanka ładu i porządku. Pracowała jako asystentka w firmie kosmetycznej i asystent kierownictwa w firmie ogrodniczej. Studiuje zarządzanie. Kocha wieś i zdrowy tryb życia. W serwisie Spec.pl podpowiada jak prowadzić dom i propaguje wizerunek „nowoczesnej pani domu”, czyli house manager.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Sprzątam od dziecka. Choć to ciężka praca, nie uważam jej za przykry obowiązek,  wręcz przeciwnie, uwielbiam cały proces doprowadzania domu do porządku. Wiele osób śmieje się, że mam swoje ulubione sposoby składania ręczników, pościeli czy ubrań, a ja jestem z tego dumna. Czasami wyjmuję wszystko z szafy i układam od nowa tylko po to, aby z przyjemnością spoglądać na efekt.

Lubię gotować, a przede wszystkim jeść. Mieszkam na wsi, gdzie mam swój warzywnik, ogród, oczko ze złotymi rybkami oraz sad. Dzięki temu mogę przygotowywać różne pyszności (kompoty, przetwory i musy) i dzielić się nimi z najbliższymi.

Mogłoby się wydawać, że jestem nudną „kurą domową”. Nic z tych rzeczy. Prowadzę dość ciekawe i różnorodne życie. Studiuję, pracuję, bawię się. Współpracuję ze studencką gazetą, działam w kole naukowym, a nawet piszę książkę, bo obiecałam to mojej przyjaciółce. Moich przyjaciół uwielbiam i skoczyłabym za nimi w ogień.

Wśród moich koleżanek lansuję modę na bycie nowoczesną panią domu. Nowoczesną, czyli taką, która ma swoje sprawy (pracę, studia, itp.), która jest zorganizowana i zadbana, która rozdziela obowiązki, a nie próbuje być „siłaczką”, która po prostu z radością podchodzi do domowych spraw. I dba o to, aby mieć czas również dla siebie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jakie rośliny o ozdobnych liściach do ogrodu?

Większość roślin pięknie kwitnących charakteryzuje się bardzo krótkim okresem kwitnienia. Aby ogród przez cały sezon zachwycał nas kolorami i różnorodnymi kwiatami, należy dobierać rośliny w taki sposób, by zachowana była ciągłość kwitnienia. Niestety w okresie jesiennym większość roślin nie kwitnie. Aby mimo wszystko nasz teren był ciekawy, warto urozmaicić go roślinami o ozdobnych liściach.

Co warto zobaczyć w Czechach?

Niezwykłe zamki, okazałe pałace i nastrojowe klasztory to tylko część tego, co turystom zaoferować może Republika Czeska. Ten niewielki kraj w sercu Europy jest jak dobry sąsiad, którego Polacy nie zdążyli jeszcze dokładnie poznać. Na jakie atrakcje zwrócić szczególną uwagę, jeżeli zechcemy to zmienić?

Zobacz też

Społeczna odpowiedzialność biznesu

Społeczna odpowiedzialność biznesu - CSR (corporate social responsibility) to dobrowolnie stosowana strategia zarządzania firmą, która na równi z celem ekonomicznym stawia cele społeczne. Ważnym elementem CSR jest aspekt odpowiedniego podejścia do pracowników firmy i przekonanie iż prawa pracownicze mają swoje źródło w prawach człowieka.

Aranżacja salonu: gdzie najlepiej ustawić telewizor?

Urządzając salon i wybierając do niego meble, często myślimy także o telewizorze. Nie da się ukryć, że ten sprzęt...

Co zrobić, gdy uszkodzi się matryca do laptopa?

Laptop to dla wielu z nas sprzęt codziennie wykorzystywany do pracy. Dlatego nie powinno być zaskoczenia, że wiele osób...

Może Cię zainteresuje: