Jak usunąć zapach naftaliny z szafy?

Prowadzenie domu    
ocena

Naftalina znana jest głównie jako środek odstraszający mole i kojarzy nam się z zapachem szaf naszych babć. Naftalina to inaczej naftalen, czyli węglowodór aromatyczny, który występuje w postaci białych kryształków o bardzo charakterystycznym zapachu. Naftalinę wykorzystuje się do wielu rzeczy, m.in. jako wspomniany środek przeciwko molom, do produkcji tetraliny czy jako lofiks (służący do rozpalania w piecu).

Jak usunąć zapach naftaliny z szafy?

photoxpress.com

Naftalina, jak już wspomniałam, jest często używanym środkiem odstraszającym mole, ponieważ ma ona odpowiednie właściwości zapachowe. Niestety, zapach ten jest drażniący nie tylko dla moli, ale dla nas również. Są jednak sposoby na to, aby wyeliminować ten nieprzyjemny zapach. Jak to zrobić? O tym poniżej.

Warto wykorzystywać stare, sprawdzone metody na pozbywanie się różnych nieprzyjemnych zapachów. Jedna z takich babcinych porad jest ta dotycząca naftaliny. Aby usunąć z szafy zapach naftaliny, wnętrze szafy trzeba przetrzeć gąbką zwilżoną mieszaniną soku z cytryny i spirytusu denaturowanego (1:1).

W szafie można również postawić miseczkę z goździkami czy skórkami owoców cytrusowych. Można też powiesić woreczki zapachowe, przygotowane samodzielnie np. z suszonych ziół lub zakupione w sklepie.

W walce z tym przykrym zapachem pomoże nam także zwykły ocet kuchenny. Należy przygotować ocet i ściereczkę albo gąbkę. Moczymy gąbkę w occie i wycieramy wnętrze szafy. Zabieg ten należy powtarzać przez kilka dni.

Można również wstawić do szafy gorące mleko, zamknąć drzwi i poczekać, aż wystygnie. Sposób ten jest zazwyczaj polecany wtedy, kiedy w szafie czuć pleśń czy wilgoć, ale jednak może być używany także w innych przypadkach.

Najlepiej jednak znaleźć inny sposób na walkę z molami niż naftalina. Przede wszystkim trzeba często wietrzyć szafę, a półki wyłożyć zwykłą, czarno-białą gazetą. Nie wolno nigdy wkładać wilgotnych ubrań do szafy. Zamiast naftaliny można użyć:

- herbatek ziołowych (najskuteczniej działają miętowa i szałwiowa),

- zapachowych mydeł toaletowych,

- skórek z cytryny czy orientalnych przypraw (najlepsze są goździki, ziela angielskie, liście laurowe),

- a także lawendy, której mole nie cierpią. Lawendę można posadzić w doniczkę i mieć zawsze w domu, a przyda nam się także i w kuchni.

Który sposób sprawdza się u Was najlepiej? A może macie swoje metody na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu? Opiszcie nam je!

OCENA
1.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 1 =