Jak wyczyścić kominek z sadzy?

Prowadzenie domu    
ocena

Kominek jest ciekawym elementem wystroju wnętrza. Pełni on jednak również funkcje praktyczne. Może służyć przecież do ogrzania dużej części domu.

Jak wyczyścić kominek z sadzy?

sxc.hu

Mając w domu kominek nie należy zapominać o bezpiecznym jego użytkowaniu. Z tego też powodu wymaga on regularnego czyszczenia i dokładnej pielęgnacji.

Normalnym zjawiskiem jest, że w trakcie korzystania z kominka osadza się smoła oraz inne, łatwopalne substancje. Usunięcie tego najlepiej jest powierzyć specjalistom, którzy zrobią to w profesjonalny sposób. Dzięki temu zadbamy o to, aby zniwelować jedno z potencjalnych zagrożeń pożarowych.

Do palenia możemy używać normalnego drewna, ale podczas sezonu grzewczego możemy je z powodzeniem zastąpić drewnem do kominków. Zmniejszy to ilość sadzy, popiołów i osadzanej smoły.

Wiele prac porządkowych możemy, a właściwie powinniśmy sami. Poniżej parę podpowiedzi na ten temat:

- Przynajmniej raz w tygodniu powinno się wyczyścić powierzchnię kominka, na której osadza się kurz oraz sadza.

- Dopiero po upływie 12 godzin od zagaszenia ognia można zamiatać pozostałości po paleniskach. Ten czas jest potrzebny po to, aby wszystko zgasło i żeby przypadkiem nie zaprószyć ognia.

- Wszystkie te pozostałości należy spakować do worka, a potem wrzucić do specjalnego pojemnika, ponieważ mogą one być jeszcze wykorzystane - np. jeśli jednak ktoś mieszka na wsi, to może utwardzić tym materiałem polną drogę. Albo po prostu wyrzucić do kosza, ale dopiero jak wszystko wystygnie.

- Najlepiej używać specjalnych drewek do kominka. Jeśli jednak używa się zwykłego, to musi ono być suche. Kiedy pali się mokre drewka, to w większym stopniu różne osady pozostają wewnątrz kominka i komina, a to może być niebezpieczne, gdyż w pewnym momencie może dojść do zapalenia się sadzy w kominie.

- W każdym domu kominiarze sprawdzają co najmniej raz do roku przewód kominowy. Kiedy jest w domu jeszcze kominek, to najlepiej, żeby jeszcze dodatkowo kominiarz obejrzał i tu przewód odprowadzający dym.

- Przy rozpalaniu trzeba zachować szczególną ostrożność!

- Drewka do rozpalania najlepiej jest układać na środku, z dala od metalowych części kominka. W ten sposób uniknie się poparzeń przy czyszczeniu.

- Nie wolno gasić ognia wodą (jedynie w wyjątkowych sytuacjach). Gdyż sadza uniesie się do góry i zanieczyści przewód kominkowy. Działa to podobnie jak palenie mokrymi drewkami.

- Palenisko należy także wyczyścić co jakiś czas. Ważne, aby było ono dobrze wystudzone. Jeśli jest ciepłe, to można się poparzyć, a jeśli do mycia stosowane są jakieś środki chemiczne, to mogą się zapalić.

- Przed rozpoczęciem czyszczenia można posypać chłodny popiół zmielonymi ziarnami kawy. Dzięki temu kurz nie będzie się tak roznosił.

- Należy uważać, aby podczas czyszczenia nie uszkodzić obudowy, niezależnie od tego, czy jest to czerwona cegła, czy jakiś kuty metal.

- Należy też wyczyścić ognioodporny ekran.

- Zazwyczaj jest zrobiony z mosiężnej płyty, z hartowanego szkła albo z wymalowanych na czarno metali. Mosiężny czy szklany ekran czyści się ciepłą wodą z octem i amoniakiem (pół szklanki octu i 1 łyżeczka amoniaku na litr wody). Należy w tym moczyć ściereczkę i czyścić ekran po obu stronach, a potem opłukać czystą wodą i wytrzeć. Trzeba uważać, aby niczego nie porysować.

- Pozostały do wyczyszczenia jeszcze ruszty. Zazwyczaj są one zrobione z żeliwa, dzięki czemu są trwałe i się nie przepalają. Można je wyczyścić za pomocą powyższego roztworu, olejów roślinnych czy mydła. Wtedy wszelkie osady są łatwiejsze do usunięcia.

UWAGA!

Zawsze można użyć specjalistycznych preparatów do czyszczenia i konserwowania kominków.

Czyścicie kominek w ten sposób? A może macie swoje sprawdzone metody na wyczyszczenie kominka? Opiszcie nam je!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 5 =

ciekawa porada. Polecam

~ Abc / 2015-07-10 09:49:42
oceń komentarz: (0) (0)

Dowiedziałem się że należy palić suchym drewnem a nie jak wyczyścić sadzę j kominek w środku

~ Janek / 2018-12-23 15:48:24
oceń komentarz: (0) (0)