Jak wyczyścić żelazko?

Prowadzenie domu    
ocena

Taki wynalazek jak żelazko bardzo ułatwia nam pracę, dlatego też warto o niego zadbać. Samo żelazko również potrzebuje czyszczenia, ponieważ czasami zdarzy się mały wypadek i coś przypalimy, różnie bywa.

Jak wyczyścić żelazko?

sxc.hu

Czyszczenie żelazka zależy od tego, czy jest ono pokryte teflonem, czy nie jest.

Czyszczenie żelazka, które nie jest pokryte teflonem.

- Takie żelazko należy przed czyszczeniem rozgrzać i wyłączyć z prądu. Następnym krokiem jest zwilżenie w occie ściereczki i przecieranie nią spodu żelazka. Potem trzeba przeprasować sól rozsypaną na kawałku papieru lub na jakiejś deseczce.

- Stopę żelazka wyczyścić ciepłą wodą z dodatkiem delikatnego płynu do mycia naczyń. Należy używać do tego ściereczki przeznaczonej do powłok nieprzywierających.

- Nasączyć ściereczkę octem i tym pocierać stopę ciepłego żelazka (oczywiście odłączonego od prądu!).

- Przygotować roztwór octu i soli: podgrzać ocet z solą tak długo, aż sól się rozpuści. Zamoczyć w tym ściereczkę i pocierać stopę żelazka. Przetrzeć ściereczką zamoczoną w czystej wodzie, a potem wytrzeć do sucha.

Czyszczenie żelazka, które jest pokryte teflonem.

- Najlepiej stosować specjalne środki do czyszczenia tego typu żelazek. W sklepach można kupić specjalne sztyfty do czyszczenia.

- Nie wolno stosować metody z solą, gdyż w ten sposób zniszczy się żelazko!!

- Na żelazko nie składa się tylko stopa żelazka. O zewnętrzną jego część również trzeba dbać. Obudowę najlepiej przecierać ściereczką zamoczoną w czystej wodzie lub w wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Na koniec należy wytrzeć do sucha.

- Trzeba również zadbać o zbiorniczek. Tu pomoże ocet. Należy wlać ocet do zbiorniczka, ustawić żelazko na parowanie i podłączyć do prądu, a potem prasować jakaś niepotrzebną szmatkę tak długo, aż zbiorniczek będzie pusty. Teraz należy to powtórzyć z samą wodą. Zbiorniczek po takim czyszczeniu należy porządnie wypłukać. Można zakupić wodę destylowaną i używać jej zamiast wody z kranu.

UWAGA!

Najważniejsza jest oczywiście profilaktyka. Tak więc, aby nie zdarzały nam się takie niespodzianki, to podczas prasowania należy odpowiednio dobrać temperaturę do materiału. Na koszulkach należy omijać foliowe nadruki lub prasować na lewej stronie. Po prasowaniu żelazko trzeba wystudzić, przetrzeć ściereczką zamoczoną w ciepłej wodzie z płynem do naczyń i dopiero wtedy schować. Nigdy nie czyścić metalowymi druciakami, ponieważ porysuje się stopę żelazka, a tego już nie można naprawić. Warto zadbać o żelazko, bowiem jest to tańsza sprawa niż kupno nowego.

Czy znacie inne sposoby na czyszczenie żelazka? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
3.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 1 =